Partner serwisu
05 listopada 2014

Aleksander Mesjasz: Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz urządzeń wytwórczych

Kategoria: VII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

Na pytanie o najistotniejsze zadania, które stoją przed osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie majątku w polskich elektrowniach, odpowiada kierownik utrzymania ruchu w Fortum Bytom i Fortum Zabrze.

Aleksander Mesjasz: Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz urządzeń wytwórczych

– Priorytetem również wysoko opłacalna ekonomicznie dyspozycyjność urządzeń wytwórczych elektrociepłowni, co można uzyskać dzięki zwiększonej diagnostyce kluczowych urządzeń produkcyjnych oraz koncentracji wysiłków i środków na wytypowanych urządzeniach.

Jak bezpiecznie osiągnąć czas pracy ponad 300 tys. godzin, czyli jak eksploatować, naprawiać i diagnozować?

W Fortum Bytom S.A. i Fortum Zabrze S.A. mamy urządzenia, które liczą nawet 60 lat i pracują już ponad 300 tys. h. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wymianie rurociągów pary świeżej oraz o modernizacjach podgrzewaczy wody i powietrza oraz zabezpieczeń rozdzielni elektrycznych czy też wymianie podgrzewaczy regeneracyjnych turbozespołu TG-7. Budujemy również kotły szczy- towo-rezerwowe WR w obu zakładach, jednak decyzja o budowie nowego bloku ciepłowniczego w Zabrzu wydaje się być teraz najważniejsza.


W jaki sposob ograniczyć maksymalnie nieplanowane postoje i awarie sprzętu?

Należy określić kluczowe urządzenia poprzez analizę „Criticality Analysis” oraz zaimplementować Predictive Maintenance wraz z zakresem koniecznych prac diagnostycznych oraz prac remonto- wych w letnim postoju. Również rzetelne wykonanie prac z zakresu prewencji i konserwacji jest kluczem do osiągnięcia zakładanej dyspozycyjności.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ