Partner serwisu
27 listopada 2014

Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn-Odolanów

Kategoria: Aktualności

Gazociąg to kluczowy element gazowego korytarza północ-południe.

Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn-Odolanów

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na jego użytkowanie.

Ukończony gazociąg zlokalizowany jest na obszarze województw: wielkopolskiego (siedemnaście gmin) i kujawsko-pomorskiego (trzy gminy). Odcinek Turek-Odolanów o długości 85 kilometrów stanowi drugi  i ostatni etap gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn-Odolanów o łącznej długości 168 km i średnicy 700 mm.  

LNG w Świnoujściu
Gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów stanowi jeden z istotnych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu i jego budowa jest bezpośrednio związana z powstającym terminalem regazyfikacyjnym gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Gazociąg umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu w środkowej Polsce i poprawi efektywność pracy systemu przesyłowego.

 Fundusze unijne
Budowa gazociągu przez GAZ-SYSTEM S.A. realizowana była w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Wartość wydatków związanych z budową gazociągu  wynosi  około 540 mln złotych, z czego około 204 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). 

– Kończymy obecnie projekty inwestycyjne, które realizowane były w ramach pięcioletniego programu inwestycyjnego. Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i wyrównanie szans w konkurowaniu na unijnym rynku to główne cele związane z inwestycjami w infrastrukturę. Warto podkreślić, że po zakończeniu realizowanych aktualnie inwestycji długość krajowej sieci przesyłowej wzrośnie o prawie 1200 km w porównaniu do 2009 roku  – powiedział Sławomir Śliwiński, Członek Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.  

Spółka finalizuje realizację programu inwestycyjnego zaplanowanego na  lata 2009- 2014. Wcześniej spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie gazociągu relacji Świnoujście-Szczecin oraz dla I etapu gazociągu Szczecin – Gdańsk.  
Nowe gazociągi pozwolą elastycznie zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stworzą nowe przepustowości w systemie i umożliwią przesył zwiększonych ilości gazu niezależnie od lokalizacji punktów importowych. 

Program inwestycyjny 2014-2023   

Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2014-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej  i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska – Czechy, Polska – Słowacja, Polska – Litwa). 

Źródło i fot.: GAZ-SYSTEM S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ