Partner serwisu
29 grudnia 2014

Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w energetyce

Kategoria: Aktualności

2014 to dobry czas dla polskiej energetyki. Rok, w którym nastąpił przełom inwestycyjnej stagnacji. Ruszyły budowy bloków w Opolu, Jaworznie, Bogatyni. Prace w Kozienicach, Stalowej Woli czy w Tychach były kontynuowane, a blok gazowy w Rzeszowie został oddany do eksploatacji. Które z wydarzeń mijającego roku możemy określić mianem „NAJ”?

Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w energetyce

Najbardziej zaawansowana duża budowa

Rok 2014 był kluczowy, jeżeli chodzi o budowę nowego bloku w Kozienicach. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zbudowano sięgające prawie 200 metrów wysokości obiekty. Ukończono już podstawę pod turbozespoły. Blok w Kozienicach zostanie przekazany do eksploatacji w 2017 roku. Jego moc wyniesie 1075 MW, a sprawność netto osiągnie 45,59%.

Największa gazówka silnikowa

W rzeszowskim oddziale PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. zakończono budowę nowego bloku kogeneracyjnego, który będzie wytwarzał ciepło i energię elektryczną w oparciu o cztery silniki spalinowe tłokowe, opalane gazem. Jest to największa tego typu jednostka w Polsce, która wytwarza około 29 MW energii elektrycznej oraz 27 MW energii cieplnej.

Największa realizowana inwestycja

Na początku roku rozpoczęła się realizacja największej inwestycji przemysłowej w Polsce po 1989 roku. Dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1800 MW będą produkowały rocznie 12,5 TWh energii elektrycznej. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i zapewnić ciągłość dostaw energii dla gospodarki oraz 13 mln gospodarstw domowych.

Największe logistyczne przedsięwzięcie na rzece

Na teren budowy nowego bloku w Elektrociepłowni Stalowa Wola dotarły ważące 540 ton podzespoły: turbina gazowa oraz stojan generatora turbiny. Urządzenia przypłynęły drogą morską ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Korei Południowej do Gdańska. Dalej były transportowane Wisłą oraz drogą lądową. Łącznie czas transportu wyniósł ok. 14 miesięcy, z czego ponad 7 miesięcy to czas postoju w Górze Kalwarii z powodu niskich stanów wody w Wiśle.

Największy krok w kierunku uniezależnienia od dostaw gazu z Rosji

Inwestycja w terminal LNG w Świnoujściu w 2014 weszła w najważniejszą fazę realizacyjną, zarówno pod kątem budowy, jak i przygotowania do przyszłej eksploatacji. Równolegle z pracami budowlanymi wykonywane były próby i czynności związane z odbiorami robót oraz czynności przygotowawcze do próbnych rozruchów. W ramach tego procesu instalacja w Świnoujściu została podzielona na około 650 podsystemów, które są uruchamiane w określonej kolejności. Jednym z kluczowych zdarzeń w ramach procesu prób były testy najważniejszych obiektów terminalu LNG, czyli zbiorników magazynowych. Jedyne „ale” dotyczy terminów. Inwestycja miała zostać zakończona jeszcze w tym roku, ale ostatecznie będzie gotowa do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015.

Największy kryzys

O tym, że w polskim górnictwie nie dzieje się dobrze, mówiło się już od dawna. Górnictwo węgla kamiennego wymaga restrukturyzacji. Ten rok wyjątkowo dał się we znaki spółkom węglowym. Zmieniali się prezesi zarówno Kompanii Węglowej, jak i Katowickiego Holdingu Węglowego. Niejednokrotnie słychać było o górniczych strajkach. I wciąż brak konkretnej odpowiedzi na pytanie: jak uzdrowić polskie górnictwo?

Najsłynniejszy w energetyce chrześniak

Jego ojcem chrzestnym został Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Ma 40 m wysokości i 560 ton wagi. O kim mowa? O Tyszku – nowoczesnym kotle, który zamontowany został na budowie bloku energetycznego w Zakładzie Wytwarzania Tychy. Jego chrzest odbył się 25 sierpnia.

Najdłużej podpisywana umowa

17 kwietnia doszło do podpisania przez TAURON umowy z konsorcjum RAFAKO i Mostostalu Warszawa na budowę boku w Elektrowni Jaworzno. W przetargu na budowę bloku o mocy 800-910 MW w Elektrowni Jaworzno III TAURON wybrał ofertę konsorcjum RAFAKO i Mostostalu Warszawa za 4,4 mld zł netto. Ważność oferty zwycięskiego konsorcjum upływała pierwotnie z końcem lipca 2013 roku, ale była kilkukrotnie przedłużana. Główny wykonawca borykał się z kłopotami finansowymi; zebranie gwarancji banków i ubezpieczycieli zajęło mu trochę czasu, ale ostatecznie zakończyło się sukcesem.

Najnowocześniejsza stacja w polskim systemie przesyłu energii elektrycznej

Uroczystość otwarcia stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Ołtarzew, z udziałem Janusza Piechocińskiego – wicepremiera i ministra gospodarki, zarządu PSE oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację inwestycji, odbyła się 24 kwietnia 2014 r. na terenie stacji, w miejscowości Pogroszew k. Ożarowa Mazowieckiego. Wydarzenie to stanowiło podsumowanie pierwszego etapu przedsięwzięcia, jakim jest budowa mostu energetycznego Polska-Litwa.

Fot.: BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ