Wysoka dyspozycyjność przy optymalnych nakładach
Posiadanie przez wydział zarządzania majątkiem szerokiej wiedzy na temat stanu technicznego urządzeń produkcyjnych jest gwarantem uzyskania ich wysokiej dyspozycyjności przy optymalnych nakładach na utrzymanie. Strategia utrzymania urządzeń wytwórczych zakłada pozostanie przy stałych okresach remontowych, natomiast zakresy głównych remontów są ściśle powiązane ze stanem technicznym urządzeń.
200-megawatówki do 2030, bloki z kotłami fluidalnymi poza 2040
W TAURON Wytwarzanie podstawę mocy wytwórczych stanowią bloki z kotłami fluidalnymi w Elektrowniach Łagisza, Siersza i Jaworzno oraz bloki zmodernizowane 200 MW z kotłami pyłowymi. Należą do nich:
• blok kondensacyjny o mocy 460 MW w Elektrowni Łagisza,
• dwa bloki kondensacyjne oraz biomasowy blok kondensacyjny w Elektrowni Siersza, o mocy 155 MW każdy,
• dwa bloki ciepłowniczo-kondensacyjne w Elektrowni Jaworzno II, każdy o mocy 70 MW,
• modernizowane bloki kondensacyjne 200 MW – sześć w Elektrowni Jaworzno III oraz cztery w Elektrowni Łaziska.
Do końca 2014 r. na 8 blokach 200 MW zakończy się modernizacja, a pozostałe 2 zostaną zmodernizowane w 2015 r. Przeprowadzone prace na blokach 200 MW mają na celu umożliwienie ich eksploatacji do 2030 r., zgodnie ze strategią TAURON Wytwarzanie z zachowaniem obecnie obowiązujących i stale zaostrzanych norm w zakresie ochrony środowiska dotyczących zapylenia, emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu. Natomiast nowe bloki z kotłami fl uidalnymi przewidziane są do eksploatacji poza rok 2040.
Uwarunkowania zewnętrzne, takie jak ochrona środowiska, bieżący popyt na energię elektryczną i związane z tym zmiany obciążenia bloków, konkurencja na rynku, warunki ekonomiczne, wymuszają na producencie energii ciągłe dopasowywanie się do potrzeb rynku.
Cały artykuł można przeczytać w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa" 7/2014
fot. TAURON Wytwarzanie