Partner serwisu
17 kwietnia 2015

Energia ze słońca propozycją na rozwój obszarów wiejskich

Kategoria: Aktualności

Inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko szansa na uniezależnienie kraju od zewnętrznych dostawców. Umiejętnie stosowana polityka energetyczna może mieć także wpływ na rozwój przemysłu na obszarach wiejskich, wykorzystanie ich potencjału produkcyjnego oraz poprawę zaopatrzenia wsi w energię.

Energia ze słońca propozycją na rozwój obszarów wiejskich

Kreowanie nowych miejsc pracy przyczyni się do budowania kapitału społecznego i wzmocnienia jego struktur. O korzyściach płynących z wykorzystania OZE mówi Krzysztof Podhajski z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Jakie warunki trzeba spełniać, by zamontować w swoim gospodarstwie instalację fotowoltaiczną?

Osoby fizyczne, które chcą produkować energię z odnawialnych źródeł energii (OZE)
w swoich gospodarstwach domowych, nie muszą zakładać działalności gospodarczej
i uzyskiwać koncesji. Mogą także wprowadzić prąd do sieci i sprzedać nadwyżkę wyprodukowanej przez siebie energii. Od stycznia 2016, na podstawie zapisów ustawy
o OZE, energia elektryczna wyprodukowana w nowobudowanej mikroinstalacji prosumenckiej, będzie kupowana od prosumenta przez zakład energetyczny w cenie 0,75 zł za kWh (dla instalacji do 3 kW), 0,65 zł za kWh (dla instalacji od 3 do 10 kW). W pozostałych przypadkach cena ta będzie wynosić 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale.

Jaki wybór miejsca montażu zapewni najlepsze wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne można stosować wszędzie, gdzie dociera promieniowanie słoneczne. Miejscem montażu może być dach, elewacja lub grunt. Idealną orientacją dla instalacji fotowoltaicznej jest południe. Takie usytuowanie pozwala osiągnąć maksymalną produkcję energii elektrycznej. Istotnym parametrem, wpływającym na poziom produkcji energii jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych względem linii horyzontu. Optymalny kąt nachylenia to 25-35 stopni.

Jakie są główne założenia nowego projektu „Fotowoltaika – energia ze słońca pod strzechą”?

Głównym celem projektu jest praktyczne zbadanie kilku elementów związanych z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi, m.in. stopień skomplikowania oraz czas trwania procedury związanej z przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej. Chcemy także sprawdzić jaka jest rzeczywista roczna wielkość produkcji w ramach instalacji w stosunku do szacowanej i jak znaczące różnice w produkcji energii elektrycznej występują w zależności od regionu.

Pilotażowy projekt Fundacji pt. „Fotowoltaika – energia ze słońca pod strzechą” jest realizowany przy współudziale firmy SunWind Sp. z o.o. oraz tygodnika „Poradnik Rolniczy”. Polega na montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych w wybranych lokalizacjach na terenie całego kraju. Do udziału w projekcie zgłosiło się blisko 90 rolników, z których ostatecznie do udziału zakwalifikowano 7 gospodarstw.

Źródło: ITBC Communication Sp. z o.o.

Fot. freeimages
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ