Partner serwisu
29 kwietnia 2015

Dwucyfrowa dynamika inwestycji w nowe bloki energetyczne w Polsce

Kategoria: Aktualności

Konieczność zastąpienia starych źródeł energetycznych w Polsce jest przyczyną wzrastających rokrocznie przerobów na energetycznych placach budów. Silny trend wzrostowy uwidacznia się także w danych statystycznych − w ciągu dekady wartość produkcji budowlano-montażowej z tytułu budowli przemysłowych zwiększyła się trzykrotnie uzyskując w 2014 roku wartość rzędu 6,7 mld zł. Co więcej, w nadchodzących latach oczekiwane są dalsze wzrosty w tym segmencie.

Dwucyfrowa dynamika inwestycji w nowe bloki energetyczne w Polsce

Według najnowszego raportu firmy badawczej PMR zatytułowanego: „Budownictwo energetyczne w Polsce 2015-2020.Inwestycje-Firmy-Statystyki-Prognozy-Ceny”, po wolniejszym wzroście w 2013 r., w 2014 r. aktywność inwestorów na przemysłowych placach budów odnotowała znaczne ożywienie, wynikające przede wszystkim z zaawansowanej realizacji kilku znaczących inwestycji energetycznych. Wzrost rynku wyniósł blisko 25%. Co więcej, analitycy PMR oczekują, że w 2015 r. analizowany sektor odnotuje wzrost o ok. 10%, co biorąc pod uwagę wysoką bazę porównawczą uznać można za dobry wynik.

Obecnie blisko połowa kotłów produkujących energię w Polsce ma ponad trzydzieści lat, zaś kolejna jedna trzecia datowana jest na 20-30 lat. Jest to bardzo niekorzystny układ, który polskie grupy energetyczne starają się zmienić przygotowując i realizując liczne projekty nowych bloków energetycznych. Wprawdzie spośród licznej rzeszy planowanych przedsięwzięć nie wszystkie doczekają się ostatecznie budowy, jednak nawet realizacja części z nich pozwoli na znaczne wzrosty portfeli zleceń specjalizujących się w tej dziedzinie firm wykonawczych.

Potwierdza to rosnąca wartość produkcji budowlano montażowej. Według analityków PMR, trend ten będzie się utrzymywał dzięki podpisanym już zleceniom oraz kilku dodatkowym projektom, których rozpoczęcie planowane jest w najbliższych latach. Przyglądając się strukturze ponoszonych wydatków widać również, że coraz mniejsze znaczenie mają modernizacje funkcjonujących już źródeł energii. W ciągu minionej dekady udział robót o charakterze remontowym obniżył się z ok. 40% do 25% wartości produkcji budowlanej w tym segmencie. Dynamicznie rośnie natomiast udział prac o charakterze inwestycyjnym.

 

Analitycy PMR zbadali także kwestie dotyczące paliw na których opierać miałby się przemysł energetyczny w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że nadal dominującą rolę będzie pełnił węgiel kamienny (blisko połowa wartości realizowanych i planowanych projektów), choć coraz większa liczba projektów opiera się o gaz (23%). Na etapie przetargowym znajdują się obecnie cztery duże projekty gazowe − w Elektrowni Łagisza oraz w Elektrociepłowniach: Żerań, Grudziądz oraz Bydgoszcz. Ich łączna szacunkowa wartość to 8 mld zł, a możliwy finał realizacji to przełom lat 2018-2019.

Za realizacją projektów gazowych poza czynnikami ekologicznymi przemawiają także niższe koszty budowy oraz krótsze terminy realizacyjne dla projektów. Korzystne są także długoterminowe prognozy dotyczące liberalizacji rynku gazowego co wpłynęłoby korzystnie na ceny tego surowca.

 

 

Źródło: PMR

fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ