Partner serwisu
23 czerwca 2015

Park wodny w Tychach będzie zasilany energią z biogazu

Kategoria: Energia w praktyce

Regionalne Centrum Gospodarki Wodnej S.A. (RCGW) w Tychach, inwestor powstającego parku wodnego, zatwierdził projekt budowlany gazociągu do transportu biogazu, który w przyszłości połączy obiekt z tyską oczyszczalnią ścieków Tychy-Urbanowice.

Park wodny w Tychach będzie zasilany energią z biogazu

Tym samym zrealizowano kolejny etap w kompletowaniu dokumentacji technicznej systemu zasilania parku w energię elektryczną i cieplną. Planowane rozwiązania spowodują, że tyski park wodny będzie najbardziej ekologicznym obiektem tego typu w Polsce i jednym z niewielu w Europie o takim oddziaływaniu na środowisko.

Gazociąg

Jeszcze w tym roku inwestor chce zakończyć wszystkie sprawy formalno-prawne oraz techniczne by ruszyć z budową gazociągu, którym będzie dostarczał do parku wodnego paliwo wyprodukowane na terenie oczyszczalni. Następnie za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych o mocy ok. 400 kW każdy, przetworzyć je w energię elektryczną i ciepło. Efektywność wykorzystania tego paliwa będzie 3 razy większa niż ta osiągana przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Dodatkowo istniejący system płynnego sterowania zapotrzebowaniem obiektu zapewni ciągłość dostaw w przypadku zwiększonych potrzeb w zakresie ciepła czy też prądu.

Czyste powietrze

Co istotne dla środowiska, w procesie  produkcji  energii z biogazu do atmosfery nie trafiają trujące substancje chemiczne, obniżona jest - w stosunku do np. węgla – emisja związków siarki i azotu oraz pyłów. Natomiast emisja dwutlenku węgla odpowiedzialnego za efekt cieplarniany ogranicza się praktycznie do zera. To kolejne czynniki które decydują o walorach ekologicznych i innowacyjnych tyskiego parku.

Jednak biogaz to nie jedyne ekologiczne rozwiązanie, które znajdzie się na terenie parku wodnego. Z szerokiej gamy ekologiczno-ekonomicznych koncepcji znajdziemy tutaj również zastosowanie antybakteryjnych lamp UV w procesie dezynfekcji wód basenowych zamiast niebezpiecznych związków chemicznych. Z kolei do oczyszczania wody wykorzystany zostanie produkowany bezpośrednio w parku podchloryn sodu, który od zwykłego chloru odróżnia przede wszystkim brak intensywnego zapachu oraz brak efektu szczypiących oczu u korzystających z basenów kąpielowych. Dodatkowo do filtrowania wody basenowej planuje się wykorzystanie aktywowanego złoża filtracyjnego z tzw. zielonego szkła, które jest o wiele bardziej wydajne i efektywne od złoża piasku a brak toksycznych substancji nad taflą wody oznaczał będzie przede wszystkim komfort kąpieli i zdrowszy układ oddechowy.  

Odzysk ciepła

Istotnym elementem będzie także zastosowanie odzysku ciepła z „szarego ścieku” w celu ogrzania wód zasilających niecki basenowe oraz wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z agregatów kogeneracyjnych na cele ogrzewania podłogowego szatni. Można zauważyć, że za darmo będzie ogrzewana woda w basenie i podłogi w szatniach. To przełoży się bezpośrednio na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu.

Wyjątkowym rozwiązaniem będzie także zastosowanie folii ETFE na dachu obiektu, dzięki której odwiedzający park wodny klienci będą mogli skorzystać z kąpieli słonecznych podczas korzystania z basenów rekreacyjnych. Dzięki zastosowaniu wspomnianej folii promienie słoneczne będą przepuszczane, a ciepło zatrzymywane wewnątrz budynku, tym samym inwestor obniży koszty związane z ogrzaniem parku wodnego. Dodatkową atrakcją będą tworzące morski klimat trzy jacuzzi solankowe ze stężeniem soli większym niż w Morzu Martwym.

Poprzez wszystkie rozwiązania inwestor chce pokazać, że słowo „ekologiczny”, które bardzo często pojawia się w opisie parku wodnego, nie jest przypadkowe. To przemyślana koncepcja, dzięki której tyszanie i mieszkańcy miast ościennych mają otrzymać jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie tak ekologiczny park wodny.

Źródło i fot.: www.parkwodnytychy.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ