Partner serwisu
06 sierpnia 2015

TGE członkiem europejskiego rynku Multi-Regional Coupling (MRC)

Kategoria: Aktualności

Multi-Regional Coupling (MRC) to paneuropejski projekt integracji rynków spot energii elektrycznej w Europie funkcjonujący na obszarze o zapotrzebowaniu na energię elektryczną wynoszącym obecnie ok. 2800 TWh, co stanowi 85% wielkości europejskiej. Dzienny obrót energią wynosi ok. 4 TWh o wartości ok. 150 mln Euro.

TGE członkiem europejskiego rynku Multi-Regional Coupling (MRC)

Obecnie działają dwa obszary rynkowe w modelu Price Coupling of Regions - rynek MRC, obejmujący praktycznie całą Unię Europejską, z wyjątkiem Europy Centralno-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, oraz rynek czterech krajów określany jako 4MMC (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia). Oba obszary stosują bardzo podobne rozwiązania technicznie, które docelowo mają się połączyć, po zrealizowaniu Projektu Rynku CEE.

Rozwój TGE
– Nasze działania w zakresie aktywnego udziału w wewnętrznym europejskim rynku energii wynikają ze strategii rozwoju TGE jako wiarygodnej i profesjonalnej giełdy towarowej w Polsce oraz zapewnienia możliwości skutecznego działania TGE jako giełdy energii na rynku europejskim. Po wejściu w życie tzw. Kodeksu Sieciowego – Rozporządzenia CACM w dniu 14 sierpnia br.  będziemy działać w warunkach konkurencji między giełdami. Naszym celem jest powołanie TGE przez regulatora do pełnienia funkcji krajowego Nominowanego Operatora Rynku Energii Elektrycznej – NEMO – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE.

MRC
Rynek Multi-Regional Coupling realizuje wymagania Komisji Europejskiej i Regulatorów UE, a stosowany model działania rynku jest traktowany jako wzorcowy dla europejskiego Rynku Dnia Następnego. W związku z tym, Komisja Europejska przewiduje, że wszyscy europejscy Operatorzy Sieci i Giełdy Energii docelowo przyłączą się do rynku MRC i będą prowadzić wspólnie trans-graniczny obrót energią elektryczną, podpisując stosowne umowy członkowskie i operacyjne.

MRC polega na wdrożeniu mechanizmu market coupling dla transgranicznych rynków dnia następnego, przy współpracy giełd energii i operatorów systemu przesyłowego. W mechanizmie łączenia rynków - obszarów działania giełd, wykorzystywany jest wspólny algorytm kalkulacji cen energii elektrycznej przy jednoczesnejalokacji mocy przesyłowych.

Podpisanie umowy akcesyjnej Day-Ahead Operations Agreement przez TGE i zaakceptowanie przystąpienia przez Komitet Sterujący MRC to dla TGE formalny krok potwierdzający pełne członkostwo w rynku MRC, którego Giełda jest fizycznym uczestnikiem od lutego 2014 r. tj. od dnia jego powołania. Wynika to również z faktu prowadzenia Rynku Dnia Następnego w modelu PCR MC we współpracy z giełdą Nord Pool Spot na połączeniu kablowym SwePol Link ze Szwecją od 15 grudnia 2010 r.

Członkostwo w rynku MRC zapewnia TGE bezpośredni udział w zarządzaniu rozwojem oraz  procesami i procedurami działania rynku w modelu PCR poprzez udział przedstawicieli w pracach Komitetu Sterującego i Grup Roboczych.

TGE, w uzgodnieniu oraz przy wsparciu ze strony Urzędu Regulacji Energetyki i PSE, podjęła decyzję o złożeniu deklaracji pełnego członkostwa w Projekcie PCR. Proces ten jest obecnie w toku. TGE, po podpisaniu niezbędnych umów, uzyska do końca br. pełny dostęp do aktywów, materiałów i dokumentacji będących wspólną własnością intelektualną stron Projektu PCR. Przy czym. Proces ten zostanie sfinalizowany w drugiej połowie 2016 r.

Ponadto TGE wspólnie z PSE, LitGrid i Nord Pool Spot pracują obecnie nad uruchomieniem Rynku Dnia Następnego na połączeniu z Litwą, które jest przewidywane do uruchomienia w styczniu 2016 r. TGE uczestniczy również w procesie budowy rynku w modelu PCR na obszarze regionu Europy Centralno-Wschodniej (CEE), przewidywanego do uruchomienia na przełomie 2017 i 2018 roku.

Źródło: TGE

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ