Partner serwisu
11 września 2015

Turbiny powstałe na bazie technologii lotniczych oświetlą Bangkok

Kategoria: Ciekawostki

W ostatnim czasie tajska firma Gulf Energy Development ogłosiła rozpoczęcie dużej inwestycji, która zapewni dostawy energii elektrycznej dla Bangkoku. W związku z realizacją projektu złożyła zamówienie na sześć nowoczesnych turbin gazowych, które stworzyło GE, z myślą o pracy w wymagających warunkach.

Turbiny powstałe na bazie technologii lotniczych oświetlą Bangkok

W ostatnich latach społeczeństwo i gospodarka Tajlandii rozwijają się coraz dynamiczniej. W przeciągu zaledwie jednego pokolenia Tajlandia dokonała skoku cywilizacyjnego i awansowała do grupy państw o średnio-wysokim dochodzie, zmniejszając w tym czasie poziom ubóstwa o połowę. Mimo że inwestycje nie przestają napływać tam szerokim strumieniem, niezawodne dostawy energii wciąż należą do rzadkości.

Z podobnymi trudnościami boryka się większość krajów rozwijających się. Budowa elektrowni jest kapitałochłonna i trwa stosunkowo długo. W takich krajach jak Tajlandia kwestia realizacji inwestycji jest jeszcze bardziej skomplikowana – dżungla rozpościera się między największymi aglomeracjami miejskimi i porasta znaczne połacie kraju usiane licznymi wioskami. Rozwiązaniem problemu może być instalacja wspomnianych turbin.

Turbiny gazowe LM6000-PF+ (na zdj.) są wysokosprawnymi jednostkami stworzonymi na bazie technologii silników lotniczych. Nowe turbiny gazowe osiągają rekordową sprawność 56 procent i mogą być opalane zarówno gazem, jak i paliwami płynnymi. Pojedyncza jednostka może wyprodukować do 58 megawatów energii elektrycznej, które mogą zasilić nawet 50.000 gospodarstw domowych. Turbiny zajmują zaledwie 350 m2, co pozwala je instalować w miejscach, gdzie dostępna przestrzeń jest ograniczona.

Podobnie jak silnik odrzutowy na pasie startowym, turbiny GE mogą w krótkim czasie zwiększyć moc. – Zakładamy, że w projekcie realizowanym dla Gulf Energy Development, pełną moc - czyli łącznie około 300 megawatów wszystkich sześciu jednostek - osiągniemy w przeciągu 10 minut od momentu rozruchu turbin, mówi Nasser Chraibi, menedżer GE Power & Water odpowiedzialny za produkt. W wielu krajach rozwijających się kluczowe jest zapewnienie tego poziomu elastyczności – dodaje.

Swoje osiągi turbina po części zawdzięcza podejściu firmy do innowacyjności, które nazwano GE Store. W tym wypadku w prace nad turbiną zaangażowane były aż cztery różne biznesy GE. Najnowsze technologie lotnicze wykorzystywane w turbinach gazowych stworzone zostały przez GE Aviation, przekładnia łącząca turbinę i generator dostarczona została przez GE Oil & Gas, a sam generator i zaawansowane oprogramowanie sterujące powstało w GE Energy Management.

Ravi Kurmahorita, wice prezes Gulf Energy Development, zaznaczył, że jego firma będzie pierwszym odbiorcą nowego modelu turbin na świecie. GE planuje zrealizować dostawy turbin w przyszłym roku.

Źródo i fot.: matriały prasowe

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ