Morskie farmy wiatrowe w gospodarce niskoemisyjnej
Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ), w ramach konsultacji publicznych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju, zgłosiła uwagi do Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN).
Obszar wniesionych przez FNEZ uwag obejmuje potencjalne, wskazane w konsultowanym dokumencie, oddziaływania na środowisko przyrodniczo-społeczne będące efektem realizacji inwestycji morskich farm wiatrowych. W tym zakresie uwagi obejmowały oddziaływania na:
- różnorodność biologiczną, w tym na rośliny i zwierzęta,
- obszary chronione, w tym obszar Natura 2000,
- wody (jakość i zasoby wód),
- klimat,
- krajobraz.
W dokumencie FNEZ podkreśliła znaczenie każdorazowego, indywidualnego podejścia do planowania i budowy morskich farm wiatrowych, prowadzenia badań, analiz oraz oceny oddziaływania na środowisko. Obranie wskazanego podejścia pozwoli na właściwą identyfikację potencjalnych negatywnych oddziaływań na wszystkie komponenty środowiska przyrodniczego i społecznego. Dzięki temu możliwe będzie minimalizowanie wpływu na bioróżnorodność, jakość wód, stan i integralność obszarów chronionych, w tym obszarów Natura 2000, czy też zabytki architektury mogące znajdować się na dnie Morza Bałtyckiego, jak również zdrowie i jakość życia ludzi.
Więcej FNEZ
Fot. freeimages