Partner serwisu
23 marca 2016

W ministerstwie o poprawie jakości powietrza

Kategoria: Aktualności

W Ministerstwie Środowisko odbyło się spotkanie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (głównie węgla) oraz wymogów technicznych dla urządzeń grzewczych, stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym, czyli w domach jednorodzinnych i lokalnych kotłowniach.

W ministerstwie o poprawie jakości powietrza

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej; Michał Rospędzki z Ministerstwa Energii; Krzysztof Trzopek, prezes Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe przy Polskiej Izbie Ekologii (PIE); dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla; Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Jacek Gaciński i Łukasz Horbacz, członkowie zarządu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla; Paweł Pitera, wiceprezes BOŚ Banku; Kinga Majewska, wicedyrektor Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska; a także eksperci wyżej wymienionych instytucji i organizacji.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, w jaki sposób sprawić, by ogrzewanie w sektorze bytowo-komunalnym było mniej uciążliwe dla środowiska. Wśród dyskutowanych metod znalazło się przede wszystkim podniesienie standardów jakościowych dla domowych kotłów oraz paliw w nich stosowanych (głównie węgla). W trakcie spotkania podkreślano, że obecnie brak takich standardów sprawia, że do sprzedaży jako opał trafiają m.in. muły węglowe. Ich spalaniu w domowych piecach towarzyszy z kolei bardzo duża emisja do powietrza szkodliwych gazów i pyłów.

Minister Paweł Sałek potwierdził, że będą kontynuowane rozmowy z Ministerstwem Energii oraz przedstawicielami branży urządzeń grzewczych, dotyczące możliwości podniesienia standardów dla domowych pieców i paliw w nich spalanych.

Podczas spotkania dyskutowano także o innych sposobach na zmniejszenie uciążliwości dla środowiska ogrzewania w sektorze komunalnym. Przedstawiciele Instytutu Przeróbki Chemicznej Węgla zaprezentowali polski wynalazek, tzw. błękitny węgiel (uszlachetniony węgiel kamienny, przy spalaniu którego występuje wielokrotnie mniejsza emisja szkodliwych pyłów i gazów).

Spotkanie odbyło się 16 marca w Ministerstwie Środowiska z inicjatywy ministra Pawła Sałka.  Było ono pierwszym z cyklu spotkań, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ