Rzeczowo podejść do nowego obowiązku…
Obowiązek realizacji audytu energetycznego przedsiębiorstwa wynikający z nowej ustawy o efektywności energetycznej – której wejście w życie możliwe jest w okolicach połowy 2016 roku – obliguje do działania różne podmioty: począwszy
od tych, w których nośniki energetyczne użytkowane są głównie do oświetlenia i ogrzewania pomieszczeń oraz zasilania urządzeń biurowych, aż do ciężkiego przemysłu, gdzie udział kosztów zużywanej energii w kosztach sumarycznych jest bardzo znaczący.
Będąca aktualnie w procesie legislacji ustawa o efektywności energetycznej stanowi implementację zapisów Dyrektywy 2012/27/UE [1] do krajowego prawodawstwa. Projekt ustawy wnosi szereg zmian w stosunku do jeszcze obowiązującej
ustawy o efektywności energetycznej [2]. W zależności od grupy zainteresowania zmiany te będą mniej lub bardziej korzystne. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest nowym obowiązkiem, którego wprowadzenie raczej na pewno nie spotka się z entuzjazmem podmiotów, które będą nim objęte.
W niniejszym artykule – bazując na wieloletnich doświadczeniach w realizacji tego typu tematyki – rozwinięte zostaną
zagadnienia związane z nowym obowiązkiem, a raczej propozycją realnego i zarazem użytecznego podejścia do jego spełnienia.
Więcej przeczytasz w numerze 2/2016 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa
Fot. photogenica