Partner serwisu
14 kwietnia 2016

Polityka dla zrównoważonej gospodarki energetycznej na szczeblu lokalnym

Kategoria: Aktualności

„Porozumienie Burmistrzów – Polityka dla zrównoważonej gospodarki energetycznej na szczeblu lokalnym” – to tytuł konferencji, której organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa pomorskiego. Patronat honorowy nad seminarium objął marszałek województwa Mieczysław Struk.

Polityka dla zrównoważonej gospodarki energetycznej na szczeblu lokalnym

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jako Terytorialny Koordynator Porozumienia, zobowiązał się nie tylko do promocji Porozumienia między Burmistrzami wśród pomorskich gmin, ale także umożliwienia wsparcia finansowego lub merytorycznego w opracowaniu i wdrażaniu Planów działań na rzecz zrównoważonej energii. Poprzez seminarium  „Porozumienie Burmistrzów – Polityka dla zrównoważonej gospodarki energetycznej na szczeblu lokalnym” Fundusz szerzy ideę Porozumienia. Decydujące znaczenie ma bowiem dotarcie do władz lokalnych oraz zapewnienie im technicznego, administracyjnego i politycznego wsparcia niezbędnego do realizacji zobowiązań.

Sześcioosobowy zespół doradców energetycznych w WFOŚiGW w Gdańsku poza udzielaniem wsparcia merytorycznego pomorskim samorządom w pracach nad Planami Gospodarki Niskoemeisyjnej, uczestniczy także w konferencjach i warsztatach, na których dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą. Specjaliści pomagają również w ocenie merytorycznej oraz w poszukiwaniu dofinansowania dla projektów energetycznych. „Celem naszych działań jest, aby wszystkie gminy województwa pomorskiego sporządziły Plany Gospodarki Niskoemisyjnej. To punkt wyjścia do zintegrowanych działań w obszarze efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej. Objęcie systemem doradztwa wszystkich sektorów musi być powszechne, gdyż tylko globalne i zintegrowane podejście do oszczędzania energii przyniesie zakładane efekty”  - tłumaczył Zdzisław Czucha - koordynator Zespołu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.

Porozumienie między Burmistrzami zainicjowała w 2008 roku Komisja Europejska. To popularny ruch europejski, który skupia europejskie miasta i gminy, bez względu na ich wielkość. W gronie Sygnatariuszy Porozumienia są takie miasta jak Londyn czy Paryż. Wśród pomorskich gmin – Gdynia, Gniewino, Kościerzyna, Słupsk, Brusy, Chojnice, Czarna Dąbrówka, Gniew, Krokowa, Lębork, Miastko, miasto i gmina Sztum, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Puck, Sopot, Ustka i Władysławowo.  

Celem dobrowolnych działań jest wykroczenie poza przyjęty na szczeblu unijnym cel redukcji emisji dwutlenku węgla. Wcześniej było to o 20% do 2020 roku. Teraz to się zmieniło i nowi sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów deklarują redukcję CO2 o 40% do 2030 roku. Osiągnięcie tych wskaźników jest możliwe poprzez zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jak też ekologicznego transportu.

Źródło i fot.: WFOŚiGW w Gdańsku

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ