Partner serwisu
16 maja 2016

Wiatr, czyli duński książę – czy to kierunek zmian w europejskiej energetyce?

Kategoria: Aktualności

Najbardziej znanym duńskim księciem jest oczywiście postać literacka – i jak to w literaturze bywa – całkowicie wymyślona. Dla Szekspira piszącego Hamleta, Dania była tylko rodzajem fasady i dekoracji dla przedstawienia właściwych problemów, namiętności i ludzkich tragedii, ale w naszych głowach już nierozerwalnie z Danią się kojarzy. O samej tragedii Hamleta, przemiany rozmyślającego o śmierci, nieco bezwolnego idealisty nie wiemy tak naprawdę wiele, ale zawsze kołaczą nam w głowie nieśmiertelne cytaty.

Wiatr, czyli duński książę – czy to kierunek zmian w europejskiej energetyce?

O sile, jaką może wywrzeć fasada i pierwsze wrażenie, świadczy też i duńska energetyka – na zewnątrz, nierozerwalnie w naszych głowach, kojarzona jednoznacznie z nową rewolucją, ekologią i wiatrem. Właśnie pojawiły się nowe newsy o proponowanych zmianach regulacyjnych finansowania energii w Danii , a więc pytanie czy tak naprawdę coś się zmienia i jaka jest ta energetyka duńskiego księcia ?

Transformacja energetyczna w Danii

Suche fakty pokazują jak zawsze dwie strony medalu i każdy z oponentów może wybrać sobie coś dla siebie. Dania nie jest wielkim krajem, ale potrafi efektywnie się promować, więc wydaje się nam większa niż jest w rzeczywistości. Tak naprawdę cały sektor energetyczny (zawodowy) to ok. 14 GW mocy zainstalowanej i trochę ponad 30 TWh rocznej produkcji.Kierunek na radykalną zmianę energetyki Dania objęła już w połowie lat 90-tych, wtedy to rozpoczęła się budowa źródeł zdecentralizowanych i źródeł odnawialnych – u nich rozumianych jako wiatr i lokalna biomasa oraz zaczął się silny nacisk na efektywność energetyczną. Ta ostatnia w sposób szczególny odniosła sukces , bo patrząc na ilość zużywanej energii elektrycznej widzimy pik na ok. 50 TWh w 1996 i potem poziom ok. 40 a następnie znaczące redukcje właśnie do aktualnego 30 TWh na dzisiaj. Imponujące rezultaty (w liczbach względnych) można zaobserwować także po wprowadzeniu energetyki odnawialnej. W strukturze produkcji udział wiatru rośnie, aby osiągnąć rekordowe ponad 42% (rekord światowy) w 2015.

Wiatr w Dani dominuje, jak i duński producent (Vestas) walczy o dominację na całym świecie – ten przemysł jest wiec kluczowy dla całego kraju i silnie decyduje o powodzeniu całego rozwoju ekonomicznego. Można powiedzieć, że Dania to model strategii sukcesu energetycznego i energetycznej transformacji, a założenia mówią o całkowitym wyeliminowaniu paliw kopalnych do roku 2050, a może nawet wcześniej.

Więcej konradswirski.blog.tt.com.pl

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ