Partner serwisu
07 czerwca 2016

Zeroenergetyczne budownictwo

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W dyrektywie 2010/31/EU wprowadzono pojęcie budynku o nieomal zerowym zużyciu energii. Co więcej zobligowano kraje członkowskie UE, aby nowe budynki zajmowane przez instytucje publiczne (po roku 2018) i pozostałe budynki (po roku 2020) powstawały już w standardzie budynku „o nieomal zerowym zużyciu energii”.

Zeroenergetyczne budownictwo

W takiej sytuacji należy przygotować plany dążące do zdecydowanej redukcji zużycia energii na cele komunalno-bytowe. Należy również przygotować plany dla obniżenia zużycie energii w istniejących budynkach, co oznacza, że istniejące budynki, które nie zostały jeszcze poddane procesowi termomodernizacji, będą sukcesywnie ocieplane, a budynki już ocieplone ponownie poddane procesowi termomodernizacji. Tego typu budynki powstają w Polsce już od wielu lat [8].

W dalszej perspektywie powinna nastąpić zmiana w podejściu do projektowania, budowy i eksploatacji obiektów budowlanych. Wprowadzono pojęcie budynku zrównoważonego (sustainable building, green building), czyli takiego, na powstanie którego zużycie materiałów i energii w całym procesie (od budowy do rozbiórki) będzie najmniejsze. Inaczej budynek zrównoważony można określić jako budynek 4r., czyli (reduce, reuse, recycle, renewable) zmniejszenie zużycia materiałów i energii, wykorzystanie materiałów budowlanych z odzysku, a również uwzględnienie możliwości ponownego wykorzystania materiałów po okresie eksploatacji obiektu oraz wykorzystanie energii z zasobów energetycznych i budowlanych surowców odnawialnych.

Więcej przeczytasz w numerze 3/2016 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ