Partner serwisu
07 czerwca 2016

Rekordowy wzrost sektora OZE na świecie – przoduje fotowoltaika

Kategoria: Aktualności

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (ang. International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała właśnie najnowszy raport – za rok 2015 – odnośnie stanu i możliwości sektora odnawialnych źródeł energii na świecie. Przeanalizowano systemy energetyczne ponad 200 państw.
 

Rekordowy wzrost sektora OZE na świecie – przoduje fotowoltaika

Raport wskazuje, że sektor OZE wzrósł w ubiegłym roku o 8,3 proc. – to najwyższy odnotowany skok. W ciągu ostatnich pięciu lat sektor ten powiększył się o ponad jedną trzecią. Fotowoltaika to technologia notująca, aż 26% progres, jest to najlepszy wynik wśród odnawialnych źródeł energii. Zainstalowało łącznie 47 GW nowych systemów PV. W 2015 roku w rozwoju tego sektora przodowała Azja, gdzie zainstalowano 48% nowych mocy. Druga pod względem rozwoju sektora PV była Ameryka Północna, trzecia Europa.

– Tak dobry wynik spowodowany jest redukcją cen urządzeń fotowoltaicznych o prawie 80 proc. w ciągu ostatnich 8-10 lat – zauważa Krzysztof Dziaduszyński, ekspert spółki Energia dla firm S.A. Zwrot krajów szybko rozwijających się w stronę odnawialnych źródeł energii jest także odpowiedzią na istniejący na świecie system produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, który jest zbyt mocno scentralizowany. - Energię produkuje się w dużych generatorach, a do końcowych odbiorców transportuje się ją często na odległość dziesiątek kilometrów. W efekcie produkujemy znacznie więcej energii niż możemy wykorzystać, ze względu na duże straty podczas przesyłu – dodaje ekspert.

Gwałtowny wzrost zainteresowania konsumentów fotowoltaiką spowodowany jest licznymi korzyściami, jakie kreuje ta technologia. Instalacja modułów fotowoltaicznych pozwala nie tylko na oszczędności, ale także na niezależność energetyczną, a nawet stwarza możliwość magazynowania energii.

Sama idea magazynowania jest bardzo prosta – energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne, która nie może być wykorzystana na bieżąco z uwagi na niskie zapotrzebowanie, jest przechowywana, co umożliwia jej wykorzystanie w okresie wyższego zapotrzebowania. W typowym gospodarstwie domowym większość energii elektrycznej zużywana jest wieczorami lub wczesnym rankiem, kiedy produkcja jest znikoma. Technologie magazynowania energii pozwalają wykorzystać energię pozyskaną w porach największego nasłonecznienia w dowolnym momencie. – Systemy magazynowania energii, które w najbliższych latach zrewolucjonizują energetykę, to mądra inwestycja, która sprawi, że ​​gospodarstwo domowe będzie w coraz większym stopniu niezależne od sieci publicznej. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach, a także oszczędza zasoby kopalne i jest działaniem proekologicznym – podsumowuje Dziaduszyński. 

Ilość promieniowania słonecznego docierającego do ziemi jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie. Zapewniają one ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Choć panele fotowoltaiczne to inwestycja długoterminowa, to w wielu przypadkach instalacja spłacała się sama z oszczędności wygenerowanych na rachunkach za prąd, który nie zostanie zakupiony z Zakładu Energetycznego. Zwrot kosztów początkowych i długa żywotność urządzeń to, według Energii dla firm S.A., czynniki sprawiające, że technologia rozwija się tak dynamicznie, a zainteresowani są nią zarówno duzi przedsiębiorcy jaki i gospodarstwa domowe.

Źródło: informacja prasowa

Fot. 123rf

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ