Partner serwisu
22 czerwca 2016

Energetyka w Planie Junckera

Kategoria: Aktualności

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji, które będą ubiegać się o wsparcie
z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) – finansowego filaru Planu Junckera. Na liście znajduje się 47 projektów o wartości blisko 81 mld zł, w tym kilka z sektora energetycznego.

 

Energetyka w Planie Junckera

Lista powstała w wyniku konsultacji pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, które jest koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce, a pozostałymi resortami. Została przygotowana po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu.

– Plan Junckera to jedno z narzędzi, które chcemy wykorzystać do realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jednym z celów rządowego planu jest podniesienie poziomu inwestycji w Polsce – powiedział wicepremier Morawiecki.

Projekty będą sukcesywnie przekazywane przez promotorów do oceny EBI. Lista ma charakter otwarty. Oznacza to, że będzie na bieżąco aktualizowana. Resorty składają do Ministerstwa Rozwoju kolejne projekty, które po weryfikacji zostaną dodane do listy. 

Wsparcie EBI ma charakter zwrotny. Ostateczne decyzje o jego wykorzystaniu dla poszczególnych projektów będą zapadały po otrzymaniu konkretnej oferty ze strony banku, z uwzględnieniem celu jakim jest zapewnienie najbardziej optymalnej struktury finansowania danej inwestycji.

 

ENERGETYKA


TAURON Dystrybucja S.A.

  • Inwestycje związane z przyłączeniem nowych odbiorców na Sn, nN

Projekt obejmuje budowę nowych elementów sieci, w tym nowych napowietrznych linii Sn i nN, nowych stacji    Sn i nN oraz transformatorów.
 


ENERGA-OPERATOR SA

  • Modernizacja sieci nn w zakresie izolowania linii nn i przyłączy w sieci dystrybucyjnej ENERGA-OPERATOR SA


Zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, ograniczenie stratsieciowych, podniesienie parametrów jakościowych energii elektrycznej.
 

  • Modernizacja sieci SN w zakresie wymiany przewodów gołych na niepełnoizolowane w liniach napowietrznych SN w sieci dystrybucyjnej ENERGA-OPERATOR SA


Zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, ograniczenie strat sieciowych, podniesienie parametrów jakościowych energii elektrycznej, zwiększenie przyłączania źródeł OZE niskiej mocy (np. biogazownie). Dzięki zastosowaniu przewodów w izolacji trójwarstwowej zmodernizowane linie będą
odporne na ewentualny kontakt z czynnikami zewnętrznymi w tym z gałęziami drzew. Zakres to wymiana przewodów SN o łącznej długości około 3 688 km.

 

ENEA Wytwarzanie

  • Blok gazowo-parowy w technologii IGCC

Przedmiotem projektu jest budowa bloku gazowo-parowego o mocy klasy 300-500 MW zintegrowanego z instalacją
zgazowania węgla (IGCC).

 

  • Przeróbka odpadów na paliwa gazowe, płynne, produkty chemiczne, energię elektryczną, ciepło

Przedmiotem projektu jest budowa instalacji przeróbki odpadów komunalnych i przemysłowych oraz osadów ściekowych na gaz syntetyczny i jego ewentualne wykorzystanie do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (CHP) lub do wytwarzania paliw płynnych/produktów chemicznych.

 

ENEA Operator

  • Poprawa niezawodności dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej poprzez kablowanie linii napowietrznych

Przedmiotem projektu jest poprawa niezawodności, pewności zasilania i bezpieczeństwa dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej ENEA Operator poprzez wymianę istniejącej sieci napowietrznej na linie kablowe.

 

PGE Dystrybucja

  • Budowa i przebudowa sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE

Budowa linii napowietrznych 110 kV w celu umożliwienia rozwoju energetyki odnawialnej.

 

  • Rozwój sieci dystrybucyjnych z wykorzystaniem funkcjonalności inteligentnych sieci (Smart Grid) oraz Rozwijanie i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji działających na niskich i średnich poziomach napięcia

Budowa i przebudowa linii 110 kV, stabilizacja dostaw energii w miejscach węzłowych sieci 110kV, budowa i modernizacja stacji transformatorowych 110 kV/SN, usprawnienie infrastruktury dystrybucyjnej poprzez inwestycje w głównych punktach zasilania, a także przebudowa sieci na średnich i niskich poziomach napięć wraz z budową i przebudową bilansowych systemów pomiarowych z transmisją danych w stacjach transformatorowych SN/nn, a także z przebudową modułów systemu informatycznego zarządzania dystrybucją, w tym wymiana transformatorów w kierunku inteligentnych systemów na liniach, dla zwiększenia wytwarzania w OZE i ograniczenia zużycia energii.

PGE GIEK SA

 

  • Rozbudowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin kotłów OP 230 nr 3 i 4 ZECB oraz kotłów WP 70 w ECLW

Inwestycja polega na zabudowaniu instalacji odsiarczania spalin oraz selektywnej katalitycznej redukcji (SCR) tlenków azotu dla kotłów 3 i 4 w ZECB oraz instalacji odsiarczania spalin owraz z zabudową układu redukcji emisji NOx w celu obniżenie emisji dwutlenku siarki dla całego strumienia spalin.

 

  • Program inwestycyjny Elektrowni Pomorzany

Inwestycja polega na zbudowaniu instalacji odsiarczania spalin oraz modernizacji układu odbioru i przesyłu popiołu spod elektrofiltru wraz z zabudową stacjidystrybucji suchego popiołu, a także układu redukcji emisji NOx.
 

  • Bloki 1-3 w ELT - kompleksowa modernizacja bloków pod kątem poprawy parametrów eksploatacyjnych i dyspozycyjności

Odtworzenie zdolności wytwórczych, dostosowanie do zaostrzonych wymagań w zakresie ochrony środowiska, podniesienie mocy, sprawności i dyspozycyjności.


PGE EO SA

  • Offshore

Budowa morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, o mocy max. 1050 MW, zgodnie z pozwoleniem wydanym w 2012.


PKN ORLEN, Biuro Energetyki

  • Magazyn energii (technologia sprężonego lub skroplonego powietrza)

Wybudowanie magazynu energii w dużej skali w technologii sprężonego lub skroplonego powietrza, który będzie mógł aktywnie wspierać pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
 

  • Instalacja do produkcji innowacyjnych ogniw litowo-jonowych

Celem projektu jest wybudowanie instalacji do produkcji ogniw litowo-jonowych bazującej na innowacyjnej technologii.

 

Grupa Azoty

  • Elektrownia Puławy

Przedmiotem projektu jest budowa bloku monobloku gazowo-parowego (GTCC) o mocy elektrycznej 400 Mwe; mocy cieplne 317 MWt; produkcja ciepła w wysokosprawnej kogeneracji.

Dalsze kroki

Projekty będą sukcesywnie przekazywane przez promotorów do oceny EBI. Zgodnie z harmonogramem w 2016 r. do banku powinno trafić 26 aplikacji, w 2017 –17 aplikacji, i w latach 2018-2019 – po jednej co rok. Lista ma charakter otwarty. Oznacza to, że będzie na bieżąco aktualizowana. Resorty składają do Ministerstwa Rozwoju kolejne projekty, które po weryfikacji zostaną dodane do listy. Wsparcie EBI ma charakter zwrotny. Ostateczne decyzje o jego wykorzystaniu dla poszczególnych projektów będą zapadały po otrzymaniu konkretnej oferty ze strony banku, z uwzględnieniem celu, jakim jest zapewnienie najbardziej optymalnej struktury finansowania danej inwestycji.

 

Żródło: Ministerstwo Rozwoju

Źródło fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ