Magazynowanie energii na przykładzie zespołu budynków wielorodzinnych wyposażonych w OZE
W celu obniżenia wskaźnika energii pierwotnej obiektów kubaturowych, poprzez pełniejsze wykorzystanie potencjału OZE i optymalizację układów kogeneracyjnych, niezbędne stawać się będzie implementowanie systemów do magazynowania nadwyżek energii, w celu późniejszego wykorzystania w okresie deficytu.
W roku 2017, a następnie w 2021 zgodnie z [1] zaostrzeniu ulegną wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej budynków, jak również związane z oszczędnością energii. Jedną z najistotniejszych zmian będzie obniżenie wskaźnika zużycia energii pierwotnej przez budynki, i tak dla domów jednorodzinnych EP nie będzie mogło przekroczyć 70 kWh/m2rok, dla obiektów wielorodzinnych 65 kWh/m2rok, natomiast dla budynków użyteczności publicznej 45 kWh/m2rok.
Spełnienie powyższych wymagań będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe bez wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.
Technologie magazynowania energii
W przypadku systemów solarnych i wiatrowych są bowiem trudne do prognozowania nawet w krótkim okresie czasu. Ponadto, zużycie energii przez odbiorców końcowych również zmienia się dynamicznie w czasie, co skutkuje występowaniem trudnych do przewidzenia różnic między zapotrzebowaniem na energię a możliwościami produkcyjnymi na przestrzeni całego roku.
Cały artykuł przeczytasz w numerze 4/2016 magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa"
Fot. 123rf