Partner serwisu
19 września 2016

Elektrociepłownia Gorzów coraz bardziej nowoczesna

Kategoria: Aktualności

Elektrociepłownia Gorzów otrzymała nagrodę Laur Ciepłownictwa w kategorii wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze – sprzedaż ciepła powyżej 1 000 001 GJ. Wyróżnienie odebrał dyrektor elektrociepłowni Mirosław Rawa 12 września w trakcie sesji inauguracyjnej XX Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach. –Ta prestiżowa nagroda potwierdza sukcesy ekonomiczne i techniczne oddziału – powiedział dyrektor.

Elektrociepłownia Gorzów coraz bardziej nowoczesna

– Do przyznania nam tego wyróżnienia przyczyniły się trzy elementy. Pierwszym z nich jest doświadczona, profesjonalna i kompetentna załoga, drugim – przynależność do Grupy Kapitałowej PGE, dzięki której możemy prowadzić ogromną inwestycję, a trzecim – doskonała współpraca z władzami Gorzowa Wielkopolskiego – dodał Mirosław Rawa.

Elektrociepłownia jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w regionie i największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Gorzowa Wielkopolskiego – zaspokaja ponad połowę potrzeb rynku lokalnego na ciepło.

Obecnie w gorzowskiej elektrociepłowni realizowane są dwa kluczowe projekty: budowa nowoczesnego bloku gazowo-parowego oraz program likwidacji niskiej emisji w śródmieściu, tzw. projekt CENTRUM, który jest przeprowadzany wspólnie z władzami miasta.

Budowa bloku gazowo-parowego jest jedną z kluczowych inwestycji Grupy Kapitałowej PGE, której celem jest dostosowanie aktywów grupy do regulacji środowiskowych. Blok będzie charakteryzować wysoka sprawność wytwarzania energii, niezawodność eksploatacyjna, brak odpadów paleniskowych i mały stopień oddziaływania na środowisko. Dzięki niemu wyraźnie zmniejszy się emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu. Blok będzie stanowił niezależny, kompletny obiekt energetyczny, wyposażony we wszystkie niezbędne dla jego prawidłowej pracy systemy. Blok opalany będzie w głównej mierze dostarczanym z lokalnych kopalni gazem zaazotowanym o cenach znacznie niższych w stosunku do gazu sieciowego. Oddanie do eksploatacji nowoczesnej jednostki planowane jest w IV kwartale bieżącego roku.

Ponadto elektrociepłownia wspólnie z Urzędem Miasta Gorzów jest zaangażowana w projekt, którego celem jest redukcja zanieczyszczeń powietrza w dzielnicy Śródmieście. Projekt realizowany jest pod nazwą „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa Wlkp. (Projekt CENTRUM)”, a dofinansowywany jest przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w ramach projektu KAWKA. Likwidacja wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną obniży roczną emisję pyłów o 330 ton, dwutlenku siarki o 401 ton, tlenków azotu o 58 ton i dwutlenku węgla o 17 343,5 ton. Projekt ten ma ogromne znaczenie dla 8 tys. mieszkańców śródmieścia - wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w ogrzewaniu mieszkań podniesie komfort życia w tej dzielnicy.

W ramach projektu w 2015 roku:
• przyłączono 74 obiekty mieszkalne do miejskiego systemu ciepłowniczego, zasilanego z Elektrociepłowni Gorzów,
• wybudowano 3 500 m sieci i przyłączy ciepłowniczych,
• zakupiono i zamontowano 74 kompaktowe węzły cieplne.

W 2016 roku planowane jest:
• włączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego 96 kolejnych budynków mieszkalnych (1170 palenisk niskiej emisji),
• wybudowanie 3 500 m sieci i przyłączy cieplnych,
• zakupienie i zamontowanie 96 kompaktowych węzłów cieplnych.

Podłączenie nowych odbiorców ciepła w historycznej części miasta może spowodować wzrost zamówionej mocy cieplnej o 26,8 MW.
Do końca 2017 roku Elektrociepłownia Gorzów przyłączy ok. 260 obiektów, a także zlikwiduje ok. 3 tys. palenisk źródeł niskiej emisji.

Źródło i fot.: PGE

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ