Partner serwisu
29 września 2016

PGNiG wspiera start-upy

Kategoria: Aktualności

II edycję programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland, mającego na celu wyłonienie i wsparcie najciekawszych start-upów technologicznych, zainaugurowano w środę w Warszawie. Realizuje go amerykański prestiżowy Massachusetts Institute of Technology przy wsparciu polskich przedsiębiorstw.

PGNiG wspiera start-upy

W tym roku forum realizuje cztery ścieżki branżowe: technologii finansowych, w które zaangażował się bank PKO BP, energetyki z udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, surowcową –z KGHM Cuprum sp. z o.o. oraz zdrowia z Grupą Adamed.

Rekrutacja do programu rozpocznie się 1 października i potrwa do 30 listopada. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes. Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybierze 25 najlepszych start-upów.

Pierwszy etap akceleracji odbędzie się w Warszawie. Zakłada on cykl warsztatów i szkoleń, które pomogą uczestnikom stworzyć lub zweryfikować model biznesowy start-upu.

W drugim etapie akceleracji udział weźmie 5 najlepszych zespołów. Odbędzie się on w Massachusetts Institute of Technology w USA.

W czasie inauguracji programu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że jej resort postawił ogromny nacisk na to, aby Polska stała się nowoczesna i innowacyjna. Tłumaczyła, że administracja publiczna musi więc stworzyć warunki administracyjno-prawne do rozwoju spółek technologicznych, ale i ograniczać ryzyka z nimi związane.

– Zdajemy sobie sprawę, że w polskiej przestrzeni prywatnej na mitygację tego ryzyka nie ma zbyt wiele kapitału z jednej strony. Z drugiej strony nie ma też dużej ochoty i chęci do takich ryzykownych inwestycji. A zatem tak postrzegamy swoją rolę, aby to ryzyko, z tymi, którzy chcą w nie inwestować, współdzielić – podkreśliła.

Wskazała, że celem programu jest też zachęcenie dużych graczy na rynku do szukania nowych przewag konkurencyjnych, gdyż te dzisiejsze – takie jak np. niski koszt siły roboczej – wyczerpują się bardzo szybko.

– Jedną z nich jest agresywne poszukiwanie nowych produktów, nowych procesów i nowych rynków. To może się wydarzyć – i tak się dzieje w świecie - poprzez spotkania tych dużych z tymi małymi – zauważyła.

Zwróciła także uwagę na rozwój w Polsce technologii finansowych (FinTech). – Mam nadzieję, że to marzenie, które mamy dzisiaj, związane z tym, żeby Polska stała się światową stolicą FinTechu, jest rzeczywiście realne i osiągalne. Mam też nadzieję, że to, nad czym Europa się dzisiaj zastanawia, co zostanie po Brexicie, jak to strasznie oddziałuje na wszystkich partnerów, to z tej jednej dyskoniunktury europejskiej my wyciągniemy chociaż raz pożytek.

Program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland służy wyłonieniu i wsparciu najciekawszych start-upów technologicznych. Jednym z jego podstawowych celów jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii.

Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów, współpracę z MIT Technology Review, a także networking w rozległym ekosystemie innowacji skupionym wokół Massachusetts Institute of Technology.

(PAP)

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ