Partner serwisu
19 października 2016

PSEW: by spełnić wymogi UE, Polska powinna rozwijać energetykę wiatrową

Kategoria: Aktualności

Aby spełnić wymogi unijnej polityki energetycznej, Polska powinna rozwijać energetykę wiatrową – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Dodaje, że w 2020 r. z OZE powinniśmy produkować 30 TWh energii, obecnie jest to nieco ponad 20 TWh.

PSEW: by spełnić wymogi UE, Polska powinna rozwijać energetykę wiatrową

PSEW zwraca uwagę, że w publicznej dyskusji wielokrotnie mylone są wskaźniki dotyczące udziału OZE w sektorze elektroenergetyki, udziału OZE w energetyce, oraz kwoty obowiązkowego umorzenia zielonych certyfikatów.

– Polska będzie rozliczana z realizacji 15-proc. celu udziału OZE w energetyce. By ten cel osiągnąć, została określona trajektoria rocznych celów w sektorze paliw, ciepła i elektroenergetyki, które łącznie mają dać właśnie 15 proc. – wyjaśniło stowarzyszenie w wtorkowym komunikacie.

Organizacja dodała, że dla sektora energetyki wiatrowej ważny jest cel w sektorze elektroenergetyki, który dla 2020 roku wynosi 19,13 proc. Z kolei wskaźniki obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów stanowią jedno z narzędzi mających wspierać rozwój elektroenergetyki odnawialnej na drodze osiągnięcia celu 2020.

– Analiza wykonana przez PSEW pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 6 lat, roczny cel udziału zielonej energii w krajowym zużyciu brutto energii był przekroczony w 2012, 2014 i 2015, podczas gdy produkcja zielonej energii była niższa niż wielkość wynikająca z celu rocznego w latach 2010, 2011, 2013. Prognoza wskazuje też, że nie zostanie osiągnięty wymagany poziom w roku 2016. Nie ma więc mowy o nadmiernym rozwoju sektora OZE – dodano.

PSEW przekonuje, że prognoza realizacji celu udziału OZE w krajowym zużyciu energii brutto w 2016 r., na podstawie danych na koniec pierwszego półrocza pokazuje, że może zabraknąć blisko 1 TWh zielonej energii, a udział OZE wyniesie nieco więcej niż 13 proc., podczas gdy cel na ten rok wynosi 13,85 proc. – Mimo tego nadpodaż zielonych certyfikatów stale rośnie, co pokazuje, jak dysfunkcjonalny jest obecnie system zielonych certyfikatów – dodało stowarzyszenie.

Zdaniem organizacji, prognozowany niedobór produkcji z OZE w stosunku do celu wiąże się głownie z niską produkcją energii z biomasy, co z kolei wiąże się z niskimi cenami zielonych certyfikatów (poniżej 40 zł/MWh).

– Produkcja energii z wiatru powinna osiągnąć prognozowany poziom, aczkolwiek będzie to uzależnione od wietrzności w czwartym kwartale. Na pewno znacznie szybciej rozwija się fotowoltaika i jest duże prawdopodobieństwo, że produkcja przekroczy zakładany poziom. Dużą niewiadomą jest także, czy szybciej rozwinie się produkcja z biogazowni, po objęciu biogazowni rolniczych nowym + błękitnym + certyfikatem, oraz czy utrzyma się prognozowana produkcja ze współspalania – napisano.

(PAP)

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ