Partner serwisu
21 października 2016

Po pierwsze… woda

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Sprawna i bezpieczna praca urządzeń energetycznych zależna jest w wysokim stopniu od jakości i czystości wody zasilającej kotły, jak i krążącej w obiegach systemu ciepłowniczego przedsiębiorstwa. Niewłaściwie przygotowana woda
energetyczna do procesu produkcji i dystrybucji ciepła pociąga za sobą negatywne skutki, tj. dodatkowe koszty napraw awaryjnych, przyspieszonych remontów urządzeń oraz zwiększone zużycie paliwa, powodujące znaczną emisję szkodliwych substancji do otoczenia.

Po pierwsze… woda

Woda, oprócz paliwa, to jeden z ważniejszych surowców, który uczestniczy w procesie wytwarzania energii w przedsiębiorstwach sektora energetycznego. W działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku woda pełni również strategiczną rolę w obiegach kotłowych oraz w systemie dystrybucji ciepła. W zależności od przeznaczenia i parametrów nośnika ciepła w instalacji technologicznej ciepłowni przedsiębiorstwa wyróżnia się rurociągi wody: zasilającej, powrotnej oraz uzupełniającej jej straty (ubytki) w systemie ciepłowniczym.

W układzie technologicznym przedsiębiorstwa tworzą one dwa obiegi wody: zasilający i powrotny. Obieg zasilający to infrastruktura ciepłownicza, w skład której wchodzą rurociągi wody: wychodzącej z kotłów do kolektora zasilającego, zasilania i odprowadzania pomp podmieszania, zasilające stacje odgazowania i uzdatniania wody, sieć ciepłowniczą i technologiczną oraz wymienniki ciepła i odgazowywacz. Natomiast obieg wody powrotnej to rurociągi wody powracającej z sieci ciepłowniczej i technologicznej, wymienników ciepła, rurociągi pomiędzy odmulaczami a zasilaniem kotłów wraz z pompami obiegowymi.

Więcej przeczytasz w numerze 6/2016 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ