Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne
To tytuł książki, którą patronatem objął portal kierunekENERGETYKA.pl. Jest to unikalny podręcznik z zakresu fotowoltaiki na polskim rynku, w którym połączona została aktualna wiedza z tej dziedziny z metodyką pomiarów parametrów ogniw i instalacji oraz ćwiczeniami pomiarowymi z tego zakresu.

„Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne” to kompendium wiedzy z zakresu budowy i działania ogniw słonecznych różnych typów, jak też zasad projektowania i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych. Publikacja wyjaśnia podstawowe parametry optoelektroniczne tych urządzeń oraz metody i procedury ich pomiarów. Przedstawia przykłady projektów i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych na bazie rzeczywistych rozwiązań.
Część podręcznikowa zawiera opisy ćwiczeń praktycznych prowadzonych w Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Łódzkiej, prezentujących zarówno wpływ rożnych czynników na pracę i parametry ogniw i modułów fotowoltaicznych czy problematykę konfiguracji tych instalacji, jak również zasady ich projektowania przy pomocy współczesnych komercyjnych narzędzi CAD.
„Fotowoltaika jest ważną i niezwykle ciekawą dziedziną elektroniki, dotyczącą jednocześnie dwóch niezwykle istotnych w ostatnim czasie zagadnień: energetyki i ochrony środowiska. Stanowi przez to praktyczną alternatywę dla niszczących środowisko naturalne metod produkcji energii elektrycznej w warunkach stale powiększającego się zapotrzebowania. Z tego powodu może być ona uważana interesującą dziedzinę wiedzy naukowej i technicznej dla bardzo szerokiego grona odbiorców. (…)
Autorzy zdecydowali się na zebranie w formie książkowej podstaw wiedzy teoretycznej, jak również praktycznych doświadczeń związanych z konstrukcją przyrządów półprzewodnikowych a także projektowaniem, budową i obsługą instalacji fotowoltaicznych, które nabyli w toku wielu lat pracy naukowej, projektowej i wdrożeniowej związanej z fotowoltaiką.”
Niniejszy podręcznik prezentuje najnowszą wiedzę dotyczącą zarówno:
zasad budowy i działania ogniw słonecznych różnych typów, jak również zasad projektowania i konstrukcji instalacji fotowoltaicznych.
Z książki będzie można się dowiedzieć m.in.:
- jakie są rodzaje ogniw słonecznych i do czego się je wykorzystuje,
- jak krok po kroku zaprojektować i zbudować instalację fotowoltaiczną,
- jak wykorzystać narzędzia CAD podczas projektowania instalacji PV,
- jak, na przykładzie praktycznych ćwiczeń, wymiarować instalacje słoneczne,
- jak w praktyce rozwiązać różne techniczne dylematy związane z ogniwami słonecznymi (np. parametry ogniw, wpływ oświetlenia czy temperatury na ich pracę, konfiguracja ogniw i modułów fotowoltaicznych).
Książkę kierujemy do szerokiego grona odbiorców. Są to zarówno studenci kierunków technicznych, przykładowo: fotowoltaiki, odnawialnych źródeł energii, optoelektroniki, elektroniki i telekomunikacji, ochrony środowiska czy też energetyki. Z uwagi na prezentowane, praktyczne treści będą to jednak również projektanci instalacji fotowoltaicznych, instalatorzy i przedsiębiorcy z branży fotowoltaicznej, przedstawiciele jednostek samorządowych realizujących takie inwestycje czy też inwestorzy prywatni.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Autor: dr hab. inż. Maciej Sibiński
Politechnika Łódzka, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Prowadzone przeze Niego badania obejmują szeroką tematykę związaną z optymalizacją konstrukcji i technologii wytwarzania przyrządów półprzewodnikowych, a w szczególności ogniw słonecznych.
Autor: dr inż. Katarzyna Znajdek
Politechnika Łódzka, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zajmuje się zagadnieniami związanymi z fotowoltaiką ze szczególnym uwzględnieniem cienkowarstwowych i elastycznych ogniw słonecznych.