Partner serwisu
04 listopada 2016

XIV Międzynarodowa Konferencja Odpylania Elektrostatycznego ICESP 2016

Kategoria: Aktualności

19-23 września 2016 r na Politechnice Wrocławskiej odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Odpylania Elektrostatycznego ICESP 2016 (International Conference on Electrostatic Precipitation).

XIV Międzynarodowa Konferencja Odpylania Elektrostatycznego ICESP 2016

Patronat honorowy nad Konferencją objęli JM Rektor Politechniki Wrocławskiej, Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej oraz Przewodniczący International Society for Electrostatic Precipitation (ISESP). Konferencja związana z tematem elektrostatycznego odpylania gazów jest organizowana cyklicznie od 1981 roku. Należy zaznaczyć, że konferencja o tak znaczącej randze była organizowana w Polsce pierwszy raz. Wcześniej tego typu imprezy odbywały się w Monterey, Kalifornia, USA (1981), Kyoto, Japonia (1984), Abano Terme, Włochy (1987), Pekin, Chiny (1990), Waszyngton, USA (1993), Budapeszt, Węgry (1996), Kyongju, Korea (1998), Birmingham, Alabama, USA (2001), Mpumalanga, Republika Południowej Afryki (2004), Cairns, Australia (2006), Hangzhou, Chiny (2008), Norymberga, Niemcy (2011) oraz w Bangalore, Indie (2013). Ponadto w 2016 roku obchodzimy 35-lecie tych Konferencji, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju technologii elektrostatycznego odpylania gazów.

Uczestnicy ESP School w sali wykładowej

Tym razem konferencja była organizowana przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej oraz ISESP. Istotnym elementem konferencji była dwudniowa szkoła (ESP School) poświęcona odpylaniu gazów w elektrofiltrach w szerokim kontekście nowych technologii redukcji NOx, SO2, oraz Hg. W zajęciach szkoły uczestniczyło ponad 60 słuchaczy, w tym 36 osób przyjechało z zagranicy. W konferencji wzięło udział 183 uczestników w tym 126 pochodziło z zagranicznych ośrodków naukowych i firm z USA, Australii, Chin, Indii oraz licznych krajów europejskich. Konferencji towarzyszyła wystawa firm krajowych i zagranicznych, prezentujących osiągnięcia w obszarze technologii ochrony środowiska (13 wystawców).

Uroczyste rozpoczęcie obrad ICESP2016, od lewej: Prorektor ds. Badań Naukowych i Umiędzynarodowienia – prof. dr hab. inż. Andrzej Trochimczuk, Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, prof. dr hab. inż. Zbigniew Gnutek, Przewodniczący ISESP-dr Mark Berry, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego ICESP2016-dr hab. inż. Maria Jędrusik, prof. nadzw. PWr, Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego ICESP2016-prof. dr hab. inż. Juliusz B. Gajewski

Prezentowane na konferencji referaty obejmowały swą treścią zarówno zagadnienia związane z badaniami podstawowymi w obszarze elektrostatycznego odpylania gazów jak i rezultaty badań w warunkach przemysłowych. Szczególnie interesujące były prezentacje związane z redukcją cząstek submikronowych i rtęci oraz wpływem spalania biomasy na pracę elektrofiltru. Nie zabrakło również prac prezentujących nowoczesne systemy zasilania w energię elektryczną i wykorzystywania modeli fizycznych i numerycznych do optymalizacji konstrukcji i eksploatacji elektrofiltrów.

Uczestnicy ICESP2016 na sali obrad

Źródło i fot.: organizatorzy konferencji

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ