Gaspol Energy uruchomił program audytów energetycznych dla przedsiębiorstw
Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, określająca m.in. zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstw, nakłada na duże firmy obowiązek przeprowadzenia audytu obejmującego wszystkie nośniki energii wykorzystywane w prowadzonej działalności.
– Korzystając z naszej specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w zakresie dostaw gazu ziemnego, LPG, LNG i energii elektrycznej oferujemy dużym przedsiębiorstwom kompleksowy audyt spełniający wymagania ustawy. Doświadczony zespół audytowy i możliwość rozliczenia audytu w formie opłaty stałej lub opłaty uzależnionej od uzyskanych oszczędności to istotne korzyści naszej propozycji dla biznesu – mówi Adam Banaszak, szef Sprzedaży Energii Elektrycznej i Gazu Ziemnego w Gaspol Energy.
- Każdy biznes ma swoją specyfikę, dlatego na potrzeby każdego audytu budujemy osobny zespół audytowy, który zapewni klientowi największe oszczędności. Naszym klientom pomagamy także w przygotowaniach do audytu, co oznacza, że przed jego rozpoczęciem zbieramy i analizujemy dokumenty, które są później niezbędne do sprawnego przeprowadzenia audytu. Firmy już teraz powinny sprawdzić, czy dotyczy ich obowiązek audytowy, gdyż za jego niedopełnienie może grozić kara: nawet 5 proc. rocznych obrotów firmy – dodaje Banaszak. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa przeprowadzany jest co 4 lata.
Dużym przedsiębiorcą (zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej) jest firma, która w ciągu ostatnich 2 latach obrotowych, licząc osobno każdy rok, przekroczyła którykolwiek z poniższych wskaźników:
- zatrudnia więcej niż 249 osób (zatrudnionych przelicza się na pełne etaty, niezależnie od formy zatrudnienia),
- osiągnęła roczny obrót netto w 2014 lub 2015 roku ze sprzedaży wyrobów, usług oraz operacji finansowych przekraczający 50 milionów euro oraz osiągnęła sumę aktywów bilansu sporządzonego na koniec 2014 lub 2015 w wysokości większej niż 43 mln euro.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa swoim zakresem musi objąć minimum 90 proc. zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie. Nalez?y go przeprowadzac? na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i moz?liwych do zidentyfikowania danych dotycza?cych zuz?ycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc. Do 30 września 2017 r. oświadczenie o wykonaniu audytu musi być przekazane do Urzędu Regulacji Energetyki.
Źródło i fot.: informacja prasowa