Partner serwisu

Pakiet klimatyczny a energetyka

Kategoria: Elektroenergetyka

Z Bernardem Błaszczykiem, podsekretarzem stanu Ministerstwa Środowiska, rozmawia Barbara Cieszewska.

Pakiet klimatyczny a energetyka

Nie jest tajemnicą, że energetycy nie przepadają za ustaleniami pakietu klimatycznego. Polska zobowiązana jest jednak, jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, do jego wypełniania, co staramy się czynić. Co czeka nas w tym roku?
       Będzie to z całą pewnością rok wymagający intensywnych działań, ponieważ to właśnie w 2011 roku znany będzie ostateczny kształt aktów wdrożeniowych pakietu klimatycznego. Konferencja w Cancun odniosła wprawdzie sukces polityczny i medialny, jednak de facto kluczowe decyzje zostały odłożone właśnie na rok 2011. Oznacza to ogromne wyzwanie, lecz także pewne zagrożenie dla Polski, która przejmie prezydencję UE. Ze względu na ogromne oczekiwania wobec szczytu w RPA Polska powinna być przygotowana na dalszy wzrost nacisków co do potrzeby zaangażowania się Unii, w tym także Polski w sprawie ochrony klimatu.

Co oczywiście nie jest na rękę energetycznej branży w ponad 90 procentach opartej na węglu.
        No cóż, mimo wszystko należy spodziewać się wznowienia dyskusji na temat 30 procentowej redukcji emisji CO2. Tak więc przyszłość Protokołu z Kioto będzie największym problemem politycznym, z jakim Polska prezydencja UE będzie musiała zmierzyć się w 2011 roku. Trzeba jednak przygotować się także i na to, że nawet po 2012 roku nie uda się uzgodnić kompleksowego globalnego porozumienia.

Z czego polskie koncerny energetyczne będą się zapewne cieszyć. A nad czym obecnie debatuje się w sprawach pakietu 3x20?
      Obecnie na forum UE trwają intensywne prace nad aktami wdrożeniowymi wynikającymi z pakietu. Dopiero po ich ukończeniu znany będzie ostateczny kształt i zasady działania systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, który będzie obowiązywał po 2012 roku. Prace te mają istotne znaczenie dla polskiej gospodarki, w tym energetyki, dlatego też przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki uczestniczą we wszystkich spotkaniach i prezentują stanowisko wypracowane wspólnie z przedstawicielami przemysłu. Chodzi o wspólnotowe wskaźniki emisji, a więc benchmarki, na podstawie których będzie się odbywał przydział bezpłatnych uprawnień w latach 2013-2020 czy też zasady korzystania z derogacji od konieczności zakupu 100 procent uprawnień przez sektor elektroenergetyczny.

Na jakim etapie są te prace?
      Część z nich została przyjęta przez Komisję Europejską, a praca nad pozostałymi wkroczyła w fazę finalną...

Niektóre akty wdrożeniowe zostały już przyjęte przez Komitet ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej …
       Jest to między innymi lista sektorów przemysłowych narażonych na znaczące ryzyko ucieczki emisji. Także w sprawie decyzji o wykorzystaniu części przychodów ze sprzedaży 300 mln uprawnień z rezerwy na realizację 12 demonstracyjnych projektów w zakresie wychwytywania i składowania CO2. Chodzi o instalację CCS, którą najprawdopodobniej będziemy mieli także w Bełchatowie... 

Więcej mogą Państwo przeczytać w najnowszym numerze "Energetyki Cieplnej i Zawodowej"

 

Przyszłość Protokołu z Kioto będzie największym problemem politycznym, z jakim Polska prezydencja UE będzie musiała zmierzyć się w 2011 roku.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ