O tym, jak mamy zamknąć wszystkie polskie elektrownie węglowe do 2030 czyli… historia pewnego rysunku
Pojawiło się ciekawe (z wielu względów) opracowanie “A Stress Test for Coal In Europe under the Paris Agreement Scientific Goalposts for a Coordinated Phase-out and Divestment”...

...które wzmiankowane było już na cire http://www.cire.pl/item,142198,1,0,0,0,0,0,climate-analytics-spelnienie-limitow-porozumienia-paryskiego-oznacza-koniecznosc-zamkniecia-wszystkich-elektrowni-weglowych-w-unii-do-2030-r.html.
Teza kolorowego i dopracowanego graficznie propagandowego dokumentu jest dość prosta – w Europie należy zamknąć wszystkie elektrownie węglowe i to właściwie natychmiast – bo do roku 2030, w przeciwnym razie czeka nas kataklizm. O tym ile warte są tezy i wnioski, każdy powinien zdecydować czytając je bezpośrednio, ja chciałbym się skupić na jednym aspekcie – jak można odmiennie rozumieć jedno, ogólnoświatowe porozumienie i jaka jest w tym rola jednego, kolorowego rysunku.
Porozumienie Paryskie (COP 21) – jak rozumiemy wyniki?
Podpisane w końcu 2015 roku przez wszystkie kraje świata w Paryżu, porozumienie COP21, ma dość prosty zapis. Kraje zobowiązują się do ograniczenia wzrostu średniej temperatury naszego globu o 2°C w stosunku do epoki preindustrialnej (a może nawet w przyszłości prac w kierunku ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C) w ciągu następnych prawie 100 lat, a każdy z krajów dokona tego w ramach własnych wysiłków (nationaly intended contribution), które mają odzwierciedlać ich aktualne możliwości i chęci.
Pisałem wielokrotnie- nasze (polskie) rozumienie COP21, a europejskie (zielono-klimatyczne) rozumienie COP 21 rozmijają się zupełnie. Ten wpis http://konradswirski.blog.tt.com.pl/cop21-gora-urodzila-mysz-jednak-pr-owo-mozna-oglaszac-sukces/ pokazuje, że już w 2015 pokazywałem właśnie ten, kluczowy rysunek).
Więcej przeczytasz na konradswirski.blog.tt.com.pl
Fot. 123rf