Partner serwisu
12 maja 2017

Bardzo dobre wyniki finansowe i operacyjne Grupy PGE za I kwartał 2017 r.

Kategoria: Z życia branży

11 maja 2017 r. Grupa PGE złożyła indywidualną ofertę na aktywa EDF w Polsce, ponieważ jest zainteresowana pełną kontrolą operacyjną i pełną konsolidacją spółek. Kontynuuje również proces wydzielenia segmentu kogeneracji do odrębnej linii biznesowej, chcąc umożliwić w ten sposób bardziej dynamiczny rozwój w segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej. Dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej pozwoliło PGG na przejęcie aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego, a tym samym zwiększenie potencjału największej w Unii Europejskiej grupy górniczej. Grupa PGE od stycznia 2017 r. jest także jednym z udziałowców spółki Polimex-Mostostal posiadającej największy udział w realizacji kluczowych projektów w segmencie energetyki konwencjonalnej. Grupa zrealizowała również sprzedaż aktywów wykraczających poza jej działalność podstawową. W marcu 2017 r. Skarb Państwa kupił od PGE 100 proc. udziałów spółki Exatel, oferującej zaawansowane rozwiązania telekomunikacyjne.

Koncentrujemy się zarówno na wzroście organicznym, jak i przynoszących wartość Grupie przejęciach i fuzjach. Chcemy tym samym umacniać pozycję lidera na rynku, którego otoczenie jest coraz bardziej wymagające. Kształt sektora energetyki na całym świecie ulega zmianom, dlatego aktywnie szukamy również nowych płaszczyzn rozwoju – wchodzimy w działalność DSR, rozwijamy program e-Mobility, a także rozwijamy współpracę ze środowiskiem start-upowym w obszarze Smart Living – mówi Henryk Baranowski.

Nakłady na inwestycje w I kwartale 2017 r. wyniosły 1,1 mld zł i były o 41 proc. niższe niż przed rokiem. Zawansowanie prac przy budowie dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW przekroczyło 75 proc. – obecnie trwają zaawansowane prace montażowe w bloku 5, a w bloku 6 rozpoczęto montaż turbozespołu. W Elektrowni Turów, gdzie powstaje blok energetyczny o mocy 490 MW, prace budowlane sięgnęły 25 proc. zaawansowania. Zakończono prace fundamentowe pod główne urządzenia bloku, trwają prace przygotowawcze do wznoszenia płaszcza chłodni kominowej. Grupa kontynuuje również prace w Elektrociepłowni Rzeszów, gdzie powstaje Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Projekt o wartości 293 mln złotych pozwoli na ekologiczne przetwarzanie do 100 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, z których jednocześnie produkowana będzie energia elektryczna i ciepło. W lutym 2017 r. oddano do użytku blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów. Grupa prowadzi również kilka projektów modernizacyjnych, które przyczynią się do zmniejszenia emisyjności jej jednostek i przedłużenia żywotności aktywów wytwórczych.
Z uwagi na ambitny, długoterminowy plan rozwoju, Grupa zmieniła politykę wypłaty dywidendy z zysków za lata 2016-2018.

Ukończenie kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego projektów inwestycyjnych w Opolu i Turowie, sfinalizowanie transakcji przejęcia aktywów EDF i poniesienie tzw. kosztów środowiskowych płynących z regulacji przyjmowanych na poziomie Unii Europejskiej, wymaga od nas istotnych inwestycji kapitałowych. Po ich zrealizowaniu zamierzamy powrócić do wypłaty dywidendy na dotychczas obowiązujących zasadach, tj. w oparciu o korygowany odpisami zysk netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej, w rekomendowanej wysokości 40-50 proc. – mówi Henryk Baranowski.

 

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: 123rf.com / Zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ