Rzeszów dołączył do projektu e-Mobility
Stacje ładowania elektrycznych samochodów i rowerów oraz wypożyczalnia elektrycznych aut mają powstać w ramach wspólnego projektu realizowanego przez PGE, samorząd woj. podkarpackiego oraz władze Rzeszowa.
W piątek w stolicy Podkarpacia podpisany został list intencyjny ws. włączenia Rzeszowa do projektu PGE e-Mobility.
Dokument zakłada, że w Rzeszowie zostaną zainstalowane publiczne stacje ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, a także powstanie publiczny system car-sharingu i bike-sharingu oparty na samochodach oraz rowerach elektrycznych.
Obecny podczas uroczystości wiceminister energii Michał Kurtyka podkreślił, że Podkarpacie jest regionem o wielkich możliwościach.
– Zadaniem ministerstwa energii jest tworzenie ram, aby takie inicjatywy mogły znaleźć jak najszersze echo, aby mogły zaowocować naprawdę ciekawymi rozwiązaniami – dodał.
Z kolei wiceprezes PGE Paweł Śliwa zaznaczył, że firmie zależy na wypracowaniu modeli współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, tak by powstały wspólne, publiczne stacje szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych.
– Chcemy przeciąć ten zaklęty krąg, że mieszkańcy nie kupują elektrycznych samochodów, gdyż boją się, że nie będą ich mogli załadować, gdzieś dojechać, bo nie ma stacji ładowania – tłumaczył.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc przypomniał, że niedługo na ulice miasta wyjadą elektryczne autobusy. Samorząd do 2020 r. chce mieć ponad 100 takich pojazdów.
– Dlatego jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem transportu elektrycznego – dodał.
Z kolei wicemarszałek Maria Kurowska zauważyła, że ten rodzaj transportu wpływa na poprawę jakości powietrza.
– Jesteśmy zainteresowani tym projektem, dlatego, że rozwój rynku pojazdów elektrycznych znacząco przyczyni się do jego poprawy. A to jest zadanie samorządu województwa – powiedziała.
W ramach programu e-Mobility PGE zamierza opracować system zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach.
Program wystartował pod koniec 2016 r. Najbardziej zaawansowaną fazę osiągnął w Łodzi, gdzie PGE uruchomi 6 publicznych stacji ładowania oraz zaoferuje usługę instalacji i zarządzania wolnymi stacjami ładowania dla klientów flotowych.
Program e-Mobility wpisuje się również w cel strategiczny wyznaczony przez Ministerstwo Energii, który zakłada, że po polskich drogach w roku 2025 jeździło będzie milion aut elektrycznych.
Źródło: PAP
fot.: 123rf.com