Partner serwisu

Z optymizmem w przyszłość

Kategoria: Elektroenergetyka

W czasach ciągłego wzrostu cen energii i wymagań ograniczania emisji C02 efektywność energetyczna zakładów jest podstawą ekonomicznego oraz proekologicznego działania.

 Z optymizmem w przyszłość

     Podstawową zasadą efektywności energetycznej jest z pewnością dobra izolacja termiczna wszystkich części instalacji. Informacje, którymi chciałbym się z Państwem podzielić, zostały zgromadzone przez moich współpracowników, którzy dzięki bezpośrednim i codziennym kontaktom z wykonawcami, inwestorami i architektami dysponują profesjonalną wiedzą o inwestycjach.

Wydarzenie roku
    Niewątpliwym wydarzeniem mijającego roku jest synchronizacja największego w Polsce bloku energetycznego o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów z Krajowym Systemem Energetycznym. To największa inwestycja energetyczna ostatnich lat, w której produkowane przez nas izolacje techniczne znalazły szerokie zastosowanie. Dowodzi to, że jako firma jesteśmy gotowi na realizację tak dużych projektów energetycznych. Mając na uwadze fakt, że w Polsce posiadamy deficyt energii, ten projekt to milowy krok w rozwoju energetyki w naszym kraju.

Chcemy poznać inne branże
    Dobiegający końca rok 2011 to dla nas również okres intensywnych działań w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, koksowniczym i wielu innych. Jako cel postawiliśmy sobie dotarcie do ekspertów z tych branż i poznanie „od środka”, jak funkcjonują tego typu zakłady przemysłowe, a przede wszystkim zlokalizowane w nich instalacje. Doświadczenia obecnego roku utwierdzają nas w przekonaniu, że aby poprawić efektywność energetyczną wymienionych sektorów jest jeszcze sporo do zrobienia. Żyjąc w dobie poszanowania energii prowadzimy intensywne działania na rzecz wspierania idei zrównoważonego rozwoju. Aktywnie uczestniczymy w organizowanych przez BMP targach, seminariach i konferencjach branżowych. Takie wspólne działania z doświadczonym i profesjonalnym partnerem przynoszą obu stronom nowe doświadczenia, pozwalają na dalszy rozwój i umacnianie pozycji na dynamicznie zmieniającym się rynku. Aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów i zachować pozycje preferowanego dostawcy materiałów i rozwiązań izolacyjnych w ramach projektu Akademia Rockwool, przeprowadziliśmy szereg szkoleń dla najważniejszych wykonawców i dealerów.

Przyszły rok i lata kolejne
    Rok 2012 dla branży energetycznej to z pewnością silny rozwój mocy węglowych, OŹE oraz przygotowania do rozwoju energetyki jądrowej. Z raportu "Finansowanie inwestycji energetycznych w Polsce" przygotowanym przez ING Bank Śląski wiemy, że łączne wydatki inwestycyjne polskich firm energetycznych w ciągu najbliższych 10 lat mogą sięgnąć 170 miliardów złotych, nie uwzględniając elektrowni jądrowej, jaką planuje wybudować Polska Grupa Energetyczna. Raport potwierdza, że poziom mocy zainstalowanych w Polsce na koniec grudnia 2010 r. wynosił blisko 36 GW. W "Polityce energetycznej Polski do roku 2030" zapisano, że w roku 2020 poziom mocy powinien wynieść ok. 44 GW. Planowane wyłączenia mocy do roku 2020 mają sięgać poziomu ok. 7 GW (plus 4 GW, które mają być poddane głębokiej modernizacji).
    Z tego wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat powinny zostać wybudowane w Polsce moce wytwórcze na poziomie ok. 15 GW. To ogromny potencjał, w którym niewątpliwie poprzez specyfikę produktów widzimy udział firmy Rockwool i jej rozwiązania izolacyjne.
    Obecnie pracujemy już nad wieloma projektami, aby przekonać inwestorów do naszych rozwiązań izolacyjnych. Naszą wiarygodność rynkową potwierdza blok 858 MW w PGE Bełchatów, który jest dla nas ważnym obiektem referencyjnym. Polityka środowiskowa UE stawia wymóg ograniczenia emisji CO2, co przy prognozowanym wzroście zapotrzebowania na energię będzie obligowało inwestorów do budowy maksymalnie efektywnych energetycznie i proekologicznych jednostek wytwórczych. 
    Świadomi tego stale rozszerzamy naszą ofertę handlową o kolejne innowacyjne produkty i rozwiązania.

Potencjał w sektorze paliwowym i innych
    Duży potencjał widzimy też w rozwoju sektora paliwowego. Sprzyja temu wzrost gospodarczy korzystnie wpływający na sytuację polskiego rynku paliw. Rosnący popyt na paliwa ciekłe i utrzymujący się wzrost konsumpcji oleju napędowego dowodzi, że sektor rafineryjny będzie modernizował obecne instalacje i budował nowe. To ważny dla nas obszar do zagospodarowania. Tu też mamy swoje sukcesy, np. realizacja programu 10+ w Grupie Lotos.
    Pozytywne sygnały płyną też z branży przemysłu chemicznego. Konsolidacja Zakładów Azotowych „Puławy” z Fosforany Gdańsk, zmiany organizacyjne w Zakładach Chemicznych Police, plany rozwojowe w Anwil Włocławek dowodzą, że branża będzie się rozwijać i tam chcemy docierać z naszą ofertą.
    Obserwujemy też rozwój OŹE i związane z nim inwestycje. Obecnie koncentrujemy się głównie na projektach obejmujących spalarnie śmieci.

Remonty i modernizacje
    Rok 2012 i kolejne lata poza budową nowych mocy wytwórczych będą okresem przedłużenia eksploatacji starych bloków energetycznych. Remonty i modernizacje to również obszary, w których pozostajemy aktywni. W numerze 11/2011 „Energetyki Cieplnej i Zawodowej” czytamy, że liczba bloków energetycznych o mocy 200 MW opalanych węglem, które przepracowały ponad 250 tys. godzin sięga 55 sztuk. Daje to sumaryczną moc 11 GW - to kolejny duży potencjał, który chcemy wykorzystać.
    Kończąc chciałbym podziękować za zaangażowanie i profesjonalizm moich pracowników, dzięki którym obecność rozwiązań izolacyjnych Rockwool na rynku nie byłaby możliwa, chciałbym również podziękować wszystkim wykonawcom, inwestorom i przedstawicielom biur projektowych, którzy na co dzień korzystają z rozwiązań izolacyjnych Rockwool i poprzez ich wiedzę, i przekonanie do tego typu rozwiązań wszyscy uczestniczymy w procesie tworzenia bezpiecznych, nowoczesnych i profesjonalnych inwestycji.




 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ