Partner serwisu
17 listopada 2017

Wiceminister Sałek: Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska

Kategoria: Aktualności

„Biowęgiel jako efektywny sposób na ograniczenie emisji CO2” to temat kolejnego polskiego wydarzenia towarzyszącego w ramach szczytu klimatycznego ONZ (COP23), który w tym roku odbywa się w Bonn pod przewodnictwem Fidżi. Koncepcję biowęgla zaprezentował prof. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej.

Wiceminister Sałek: Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska

Biowęgiel to przetworzona chemicznie biomasa. Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2. Jednak biowęgiel to nie tylko przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Można go wykorzystać także w inny sposób, np. jako paliwo do węglowych ogniw paliwowych, dodatek do nawozów, selektywny sorbent albo środek poprawiający retencję wody w glebie – wyjaśniał prof. Rafał Kobyłecki .

Sekwestracja i wprowadzenie biowęgla do gleby wpływa pozytywnie na wzrost roślin, zaś jego wysoka porowatość może w efekcie prowadzić do poprawy gospodarki wodnej w glebie oraz wpływać korzystnie na lepszą przyswajalność mikroelementów przez rośliny – dodał.

Zmiany klimatu, degradacja gleb, czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska – podkreślił wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

źródło: mos.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ