Partner serwisu
06 grudnia 2017

Jaka powinna być długoterminowa strategia energetyczna dla Polski. USA dają przykład jak planować i realizować

Kategoria: Konrad Świrski komentuje

W Polsce zawsze był problem z długofalową strategią. Najlepiej czujemy się w szybko zmieniających się krótkotrwałych planach, a najbardziej w kawaleryjskich szarżach na niemożliwe do zdobycia (ale dla nas to wykonalne) umocnione pozycje. Zaraz potem znowu opadamy z sił i długofalowe planowanie idzie w odstawkę. Energetyka nie działa inaczej i długofalowa strategia energetyczna zawsze jest przygotowana, ale jeszcze nie opublikowana. Tymczasem Amerykanie działają pragmatycznie.

Jaka powinna być długoterminowa strategia energetyczna dla Polski. USA dają przykład jak planować i realizować

Tutaj polecam do przejrzenia amerykański Annual Energy Outlook 2017, który jest publikowany zawsze na początku roku.Dokument jest aktualizowany corocznie, ale zawsze trzyma się planów znacznie dłuższych niż jedna czy dwie dekady. Poniżej przedstawiam dane już nieco wysłużone, bo z początku roku, a czekamy właśnie na nowe, dane które były już kilkakrotnie analizowane, ale może jeszcze raz przydadzą się dla szybszego postawania naszej rodzimej strategii lub przynajmniej popatrzeniu jak wyglądają alternatywy.

USA wciąż stawiają na gaz i częściowo na energetykę odnawialną. Te sektory będą wzrastać i zapewniać energetyczną przyszłość USA, co naturalnie powoduje stagnację lub zmniejszanie udziału odpowiednich składowych w energy mix. Wydaje się, że ograniczenie roli węgla jest przesądzone – w 2040 prawdopodobnie jego udział będzie mniejszy niż OZE, co powinno być także bolesną lekcją dla Polski. Jeżeli taki sygnał płynie nawet z Ameryki, która przecież decyzją swojego prezydenta odrzuciła porozumienie klimatyczne i nacisk na redukcję CO2 to powinno dać nam do myślenia.

Źródło: Annual Energy Outlook 2017

Źródło: Annual Energy Outlook 2017

USA otwarcie przygotowują się do zalania rynków gazem LNG (stąd też dość agresywna polityka wobec Nordstream II) i przygotowywanie otwarcia rynków europejskich. Poniżej scenariusz optymistycznego zwiększania wydobycia i radykalnego zwiększania eksportu LNG, co widzimy nawet w pilotowych dostawach i sondażowych pierwszych kontraktach na amerykański gaz do Świnoujścia. W tej perspektywie rysuje się i szansa dla Polski na alternatywne źródło dostaw, jak również utrzymanie niskiego trendu cenowego gazu. W optymistycznych scenariuszach wysokiego wydobycia gazu, następuje kontynuacja trendu zerwania korelacji cen ropa gaz, i nawet możliwe scenariusze, że gaz pozostanie tani niezależnie od zaburzeń na rynku innych paliw.

Źródło: Annual Energy Outlook 2017

Cały artykuł można znaleźć na konradswirski.blog.tt.com.pl

źródło: konradswirski.blog.tt.com.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ