Partner serwisu
12 grudnia 2017

Turbiny wiatrowe technologią przyszłości?

Kategoria: Aktualności

Interfejs między badaniami a przemysłem

Międzynarodowy dostawca know-how

Międzynarodowe zainteresowanie polem testów wiatrowych w Grevenbroich wzbudzają jednak nie tylko innowacyjne technologie, jak mała turbina wiatrowa firmy DIRECTTECH Global GmbH.

W ramach rekultywacji regionu wydobycia węgla brunatnego integracja pola testów wiatrowych przyczyniła się do wzrostu akceptacji dla elektrowni wiatrowych i modernizacji regionu, mówi Monika Stirken-Hohmann, dyrektor zarządzający spółki z Grevenbroich. - Z tego powodu Grevenbroich wyrobiło sobie markę w zakresie energii wiatrowej i jest dostawcą know-how dla Chin, Indii i USA - dodaje.

Corocznie organizuje się 40 wycieczek po polu testowym – zarówno dla przedstawicieli świata polityki, stowarzyszeń, jak i klas szkolnych i uniwersytetów, interesujących się tym tematem. Z tymi ostatnimi operator dba o szczególnie ścisłą wymianę. Windtest współpracuje na przykład z niemieckimi uczelniami z Aachen, Jülich, Düsseldorfu, Duisburga i Kolonii i zaznajamia je z przemysłem. W przeszłości wynikło z tego już wiele innowacji ze strony ATS, Juwi i Siemensa. Obecnie spółka pracuje intensywnie z Center for Wind Power Drives z uczelni technicznej z Aachen (RWTH Aachen) w międzynarodowym zespole roboczym nad opracowaniem wytycznych dotyczących gondolowych stanowisk badawczych i optymalizacją metod testowania. Poza tym windtest testuje aktualnie nowe metody przeglądów urządzeń, jak np. robot dokonujący przeglądów łopat wirników. W tym celu prowadzone są też loty testowe dronem.

Motor postępu

Maksymalnie efektywne wykorzystanie energii wiatrowej: Pole testów wiatrowych w Grevenbroich wnosi tu decydujący wkład. Dlatego uważa się go za projekt wzorcowy - zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i regionalnym. Miasto i powiat korzystają z wyprodukowanej energii wiatrowej dzięki długookresowemu odciążeniu gospodarstw domowych. Od początku w 1998 r. oddano do sieci 500000 megawatogodzin prądu z wiatru, oszczędzając przy tym w porównaniu z niemiecką strukturą elektroenergetyczną 300000 ton CO2. Ponadto przedsiębiorstwo stworzyło w tym samym czasie 45 trwałych miejsc pracy.

Naszym celem jest wzmocnienie roli Niemiec jako miejsca produkcji, promowanie zmiany myślenia i umożliwienie transferu technologii, wyjaśnia Krämer. - Testowane u nas technologie przyczyniają się do globalnego rozwoju energii wiatrowej i tym samym do ochrony klimatu - dodaje.

Pole testowe uważane jest w branży za wzorcowy przykład udanej konwersji systemu energetycznego i rozwoju energii odnawialnej w Nadrenii Północnej-Westfalii - które może być przykładem dla świata.

Kwalifikowany projekt KlimaExpo.NRW

Pole testów wiatrowych Grevenbroich jest symbolem przełomu strukturalnego i energetycznego w regionie i w całej Nadrenii Północnej-Westfalii. Usług tego rodzaju jest na świecie bardzo niewiele. Jako projekt współpracy publiczno-prywatnej – którego największym udziałowcem z 37,5 procentami udziałów jest RWE International SE oraz kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia z udziałem w wysokości jednej czwartej, a także TÜV Nord Gruppe, Energy Engineers, powiat Rheinkreis Neuss oraz miasto Grevenbroich – pole testowe jest cenione i wykorzystywane przez międzynarodowe, renomowane firmy z sektora przemysłu. W Grevenbroich innowacyjne, przyjazne środowisku technologie są testowane i doskonalone w ścisłej styczności z nauką i badaniami. Równocześnie pole testowe dostarcza ekologiczny prąd dla regionu. Te liczne aspekty spowodowały, że projekt został wyróżniony przez KlimaExpo.NRW, inicjatywę rządu kraju związkowego Nadrenii-Północnej Westfalii, za pionierski wkład w ochronę klimatu.

Pole testów wiatrowych w Grevenbroich oferuje swoim klientom kompletną infrastrukturę do pomyślnych pomiarów ich turbin wiatrowych, mówi dr Heinrich Dornbusch, prezes zarządu KlimaExpo.NRW. - Dzięki temu znacząco przyczynia się do sukcesu rewolucji energetycznej i udowadnia przykładowo, że Nadrenia Północna-Westfalia wykorzystuje ochronę klimatu nie jako hamulec, lecz jako motor postępu w gospodarce i społeczeństwie -dodaje.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ