Partner serwisu
18 stycznia 2018

Nowy Rok - nowa energia do zmian

Kategoria: Aktualności

- Wiele osób uważa, że zmiana sprzedawcy energii to skomplikowany proces - tymczasem jest on bardzo zbliżony do zmiany operatora sieci komórkowej. Wybierając najlepszy abonament, porównujemy oferty. Taką samą zasadą powinniśmy się kierować przy wyborze dostawcy prądu i gazu - mówi Maciej Kościński, dyrektor departamentu marketingu Fortum.

Nowy Rok - nowa energia do zmian

Początek roku tradycyjnie wiąże się ze zwiększoną energią i otwartością do podejmowania nowych wyzwań - chcemy się lepiej odżywiać, zmienić pracę, czy zaplanować wymarzone wakacje. Wiele osób podchodzi do planów bardzo ambitnie - np. postanawia zapanować nad domowym budżetem. Często jednak poszukiwanie oszczędności kończy się po opłaceniu rachunków za kwartał. Nasze noworoczne postanowienia nie muszą odchodzić w niepamięć wraz z pierwszymi podrygami wiosny. Z pomocą przychodzi metoda małych kroków, która sprawdzi się zarówno przy decyzji o zdrowym trybie życia, jak i rozsądnych wydatkach domowych. Jednym z rozwiązań, które mogą realnie ograniczyć nasze opłaty, jest zmiana sprzedawcy energii.

Niezależnie od poczynionych postanowień noworocznych, droga do ich realizacji nie należy do łatwych. Każdy wielki plan wymaga odpowiedniej strategii, która doprowadzi nas do celu – np. żeby wziąć finanse domu w swoje ręce, warto najpierw sprawdzić, czy nie przepłacamy za prąd i gaz.

Energia jak sieć komórkowa

Wiele osób uważa, że zmiana sprzedawcy energii to skomplikowany proces - tymczasem jest on bardzo zbliżony do zmiany operatora sieci komórkowej. Wybierając najlepszy abonament, porównujemy oferty. Taką samą zasadą powinniśmy się kierować przy wyborze dostawcy prądu i gazu. Dzięki temu, że na rynku są obecni różni sprzedawcy usług energetycznych, klienci mogą liczyć na coraz bardziej atrakcyjne rozwiązania w przystępnych cenach. Tym sposobem w skali roku na zmianie sprzedawcy prądu i gazu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych - komentuje Maciej Kościński, dyrektor departamentu marketingu Fortum.

Pomimo korzyści wynikających z wyboru tańszego dostawcy energii, nadal jedynie 3% decyduje się na taką zmianę. Większość z przyzwyczajenia pozostaje przy obecnym sprzedawcy lub po prostu nie jest świadoma oszczędności. Wszelkie wydatki domowe powinniśmy jednak kalkulować w skali roku – wtedy doskonale widzimy, na co wydajemy najwięcej i gdzie możemy poszukać oszczędności. Takie zestawienie rocznych kosztów może również zadziałać jak tzw. "kubeł zimnej wody" i dać nam dodatkowy impuls do rozsądnego zarządzania domowym budżetem.

Każda decyzja, która wpływa na nasze finanse domowe, powinna być dokładnie przeanalizowana. Warto pamiętać o możliwości odstąpienia od umowy. W Fortum osoby po 65. roku życia mogą odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, co jest terminem znacznie dłuższym od wymaganego przez prawo. Jeśli mamy jakieś wątpliwości względem postanowień umowy, zawsze warto je konsultować. Nasi eksperci pozostają także w stałym kontakcie z rzecznikami konsumentów, którzy mogą zgłaszać uwagi ze strony klientów, a także zaopiniować praktyki konkurencji - dodaje Maciej Kościński.

Pierwsze oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy energii można odczuć już po otwarciu kolejnego rachunku za prąd i gaz. Zakładając jednak, że nowy dostawca energii to dopiero początek zmian w naszym życiu, warto pomyśleć o kolejnych etapach. Dla wielu z nas początek roku to także czas na remont. Zmieniając swoją przestrzeń, dobrze wybierać urządzenia, które sprzyjają rozsądnemu wykorzystaniu energii. Pierwszym krokiem może być wymiana żarówki na model z technologią LED. Jeśli np. myślimy o gruntownym remoncie kuchni, warto postawić na urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Mniejsze zużycie energii jest nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla naszego portfela.

źródło: fortum.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ