Budowa elektrowni jądrowych w Polsce. Jaka jest opinia mieszkańców gmin lokalizacyjnych?
PGE EJ 1 sp. z o.o. cyklicznie bada nastawienie mieszkańców Pomorza do budowy elektrowni jądrowej. Informacja prezentuje podsumowanie wyników badania opinii zrealizowanego na zlecenie spółki przez PBS w okresie listopad- grudzień 2017 r. na reprezentatywnej próbie mieszkańców gmin lokalizacyjnych: Choczewo, Gniewino, Krokowa.
Najważniejsze wnioski:
Poparcie dla inwestycji:
- Poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych wynosi 67%. Wśród mieszkańców gmin Choczewo (73%) i Krokowa (69%) utrzymuje się ono na stałym wysokim poziomie. Jedynie w gminie Gniewino poparcie zmalało w stosunku do badania przeprowadzonego wiosną 2015 roku i wynosi obecnie 59%.
- Główne motywatory do popierania budowy to nowe miejsca pracy oraz możliwość rozwoju dla gminy.
Wiedza o energetyce:
- Co czwarty mieszkaniec badanych gmin ocenia swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej dobrze lub bardzo dobrze (24%).
- Najbardziej popularnym źródłem wiedzy na temat energetyki jądrowej są opinie znajomych lub rodziny (33%) oraz Internet (22%).
Możliwości rozwoju:
- Co drugi mieszkaniec gmin lokalizacyjnych jest zdania, że po wybudowaniu elektrowni będzie więcej miejsc pracy w regionie (54%).
- Respondenci są świadomi możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw w związku z budową elektrowni, również osoby, które nie popierają budowy elektrowni.
Przyszłe korzyści z inwestycji:
- 49% badanych wskazało, że korzyścią dla nich po zbudowaniu elektrowni jądrowej byłaby tańsza energia elektryczna.
- 45% odpowiedziało, że budowa byłaby korzystna dla rozwoju gminy, a 35% wskazań dotyczyło rozwoju infrastruktury w gminie.
Opinie o Programie Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych (PWRGL):
Program polega na finansowaniu lub dofinansowaniu inicjatyw istotnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych oraz rozwoju regionu.
- O Programie Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych realizowanym przez PGE EJ 1 słyszało 43% badanych – częściej są to osoby, które popierają budowę elektrowni.
- Co piąta osoba (19%) zna projekty lub wydarzenia realizowane w ramach tego programu, a 13% zadeklarowało, że wzięło udział w jakimś wydarzeniu, którego partnerem lub sponsorem była spółka PGE EJ 1.
Informacje o badaniu:
- Badanie sondażowe zostało przeprowadzone na zlecenie PGE EJ 1 przez PBS Sp. z o.o. w okresie listopad – grudzień 2017 r.
- Badanie przeprowadzono w potencjalnych lokalizacjach budowy pierwszej elektrowni jądrowej, gminach Choczewo, Gniewino, Krokowa.
- W gminach objętych badaniem (n= 1237) przeprowadzono odpowiednio:
- gmina Krokowa - 535 wywiadów
- gmina Choczewo - 502 wywiady
- gmina Gniewino – 200 wywiadów
- Badanie zostało zrealizowane techniką CAPI (wywiadów osobistych wspomaganych komputerowo).
- Wywiady przeprowadzane w miejscu zamieszkania respondenta.
- Próba dla gmin rozłożona proporcjonalnie do wielkości populacji w poszczególnych sołectwach. Wyniki ogółem w raporcie prezentują odpowiedzi populacji 17+ w 3 gminach lokalizacyjnych
- Dodatkowym kryterium rekrutacyjnym było zamieszkiwanie w gminie na stałe.
Komentarze