Przebudowa instalacji młynowej w elektrociepłowni Gacko
W elektrociepłowni Gacko pojawił się problem szybkiego zużycia płyt bijakowych młynów wentylatorowych, których okres trwania wynosił ok. 2000 h. Poprzez współpracę z firmą Trea Trade sp. z o.o., która zastosowała swoją technologię napawania elementów bijakowych młynów wentylatorowych, okres ich twałości wzrósł 3 do 4 krotnie, co doprowadziło do zmniejszenia kosztów utrzymania i zwiększenia produktywność elektrowni cieplnej.

Kotły spalające miał węglowy odgrywają bardzo ważną rolę instalacji młynowej. W zależności od jakości miału węglowego (mierzonego granulometrią) dochodzi do przesunięcia ogniska płomienia, zmiany temperatury płomienia, innej organizacji mieszania miału węglowego i powietrza, zmiany zawartości NOx i CO, jako wskaźnika jakości spalania itp.
Podstawowe dane o węglu (węglu brunatnym) i popiele stosowanym w Elektrociepłowni Gacko I - moc 300MW.
WĘGIEL TYP 1 (procent użycia wynosi około 70%)
Skład podstawowy węgla "surowego" i niższa wartość opałowa w zasobach bilansowych Pola centralnego:
WĘGIEL TYP 2 (procent użycia wynosi około 30%)
Skład podstawowy węgla "surowego" i niższa wartość opałowa w zasobach bilansowych warstw stropu:
Skład popiołu węgla surowego w Polu centralnym:
Skład popiołu węgla surowego w warstwie stropu:
Na kotle Elektrociepłowni Gacko zainstalowano 8 wentylacyjnych instalacji młynowych wyprodukowanych w Minel Beograd w ramach licencji KGS Austria, typ S40.50. Wydajność młynów wynosi 46 t / h, a wydajność wentylacji wynosi 160.000Nm3/h.
Dzięki rekonstrukcji instalacji młynowej zwiększona została wydajność wentylacji do około 180.000 Nm3/h.
Podstawowe dane o młynie S. 40.50 KGS:
Wygląd i wymiary młyna S40.50 pokazano na poniższym rysunku:
Schemat instalacji młynowej w kotle Elektrociepłowni Gacko:
Podczas pracy młynów dochodzi do zużycia płyt bijakowychi ściernych elementów młyna, zarówno w części stojana, jak i wirnika. W wyniku działania ściernego dochodzi do powiększenia luzu na elementach instalacji młynowej, jak również do pogorszenia jakości przemiału, zmniejszenia wydajności wentylacji i produkcji młyna.
To normalne, że podczas pracy kotła odbywa się naprawa podstawowych elementów instalacji młynowej, w celu uzyskania zadowalającego przemiału węgla. Wymagany przemiał węgla dla kotła Elektrociepłowni Gacko wynosi 2% pozostałości na sicie R1000 i 50-60% na sicie R90.
W Elektrociepłowni Gacko powszechne było to, że część rotująca młyna zmienia się co 3000 - 3500 godzin. Powyższa liczba godzin pracy jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi Elektrociepłowniami, gdzie płytę bijakową zmienia się po 1000-2000 godzinach.
Komentarze