Partner serwisu
29 listopada 2018

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski: Stawiamy na różne źródła energii

Kategoria: Aktualności

- Polska energetyka musi być nowoczesna, przewidywalna i odpowiadać na oczekiwania odbiorców – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski otwierając konferencję „Współpraca konwencjonalnych źródeł węglowych i wielkoskalowego OZE”. Debata nad raportem opracowanym przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych odbyła się 28 listopada 2018 roku w Warszawie.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski: Stawiamy na różne źródła energii

Wiceminister Tobiszowski przypomniał, że 23 listopada ME przedstawiło Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Podkreślił pozytywne skutki dywersyfikacji bilansu elektroenergetycznego, ale zaznaczył także konieczność zapewnienia stabilności generacji energii z różnych źródeł jako kluczowego elementu dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Wskazał także na konieczność efektywnego pozyskiwania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, rozwoju  biogazowni, instalacji fotowoltaicznych, prosumenckich oraz energetyce rozproszonej.

– Trzeba doprecyzować regulacje prawne, zwłaszcza ustawy o morskiej energetyce wiatrowej tak, by zapewnić zrównoważony rozwój całego sektora – dodał.

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że nie przewiduje się administracyjnej likwidacji energetyki wiatrowej na lądzie. Stwierdził, że wykorzystanie potencjału energii wiatru opierać się będzie na dwóch nogach – energetyce wiatrowej na morzu i na lądzie. Nieracjonalne byłoby ograniczanie tego, co dobrze się rozwija. Przypomniał, że na przyszły rok planowane są aukcje dla lądowych farm wiatrowych. Wiceminister zwrócił uwagę, że po 2030 roku zacznie działać rynek, który zadecyduje o zainteresowaniu inwestorów energetyką wiatrową na lądzie tak, jak jest to w innych krajach.

Konferencja miała na celu wskazanie obszarów współpracy i synergii między energetyką węglową i odnawialną, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i środowiskowe kraju, a w dłuższej perspektywie tanią energię elektryczną dla rozwijającej się gospodarki.

– Biorąc pod uwagę sytuację energetyczną Polski, rozsądne wydaje się połączenie wielkoskalowego OZE i energetyki konwencjonalnej. Elastyczność nowoczesnych jednostek konwencjonalnych i udział OZE w procesach regulacyjnych może znacznie ograniczać mityczny nadmiar „zbędnej” energii odnawialnej – powiedział prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej.

W debacie z udziałem wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego i przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa uczestniczyli prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych Remigiusz Nowakowski oraz przedstawiciele spółek energetycznych i instytutów badawczych.

Organizatorem konferencji było Ministerstwo Energii, a jej partnerami merytorycznymi – Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ