Partner serwisu
28 grudnia 2018

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji została uchwalona przez Senat

Kategoria: Aktualności

Senat RP 20 grudnia 2018 r. przyjął ustawę o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, przygotowaną przez Ministerstwo Energii. Dokument przekazany zostanie teraz do podpisu przez Prezydenta RP.

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji została uchwalona przez Senat
  • Ustawa wprowadza nowy mechanizm wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, który wpłynie na rozwój ciepłownictwa systemowego oraz poprawę jakości powietrza w miastach. 
  • W systemie wsparcia będą mogły uczestniczyć tylko elektrociepłownie, dla których jednostkowy poziom emisji CO2 nie przekroczy 450 kg/MWh wytwarzanej energii. 
  • Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2019 roku wyniesie 1,58 zł/MWh, co oznacza ok. 3,95 zł/rok za gospodarstwo domowe, czyli wielokrotnie mniej niż obecnie.

Nowy mechanizm wsparcia dla energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji ma zastąpić wygasający z końcem tego roku system oparty o świadectwa pochodzenia. Proponowany mechanizm zapewni zarówno stymulowanie budowy nowych jednostek kogeneracji, jak i utrzymanie produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w istniejących jednostkach, które bez wsparcia nie mogłyby funkcjonować z powodu luki finansowej w kosztach operacyjnych.

Ponadto  wprowadzenie nowego mechanizmu wpłynie na poprawę jakości powietrza w miastach, poprzez rozwój ciepłownictwa systemowego opartego o jak najmniej emisyjne źródła. Wsparcie będzie przysługiwało tylko jednostkom, dla których jednostkowy wskaźnik emisji dwutlenku węgla nie przekroczy 450 kg/MWh wytwarzanej energii (elektrycznej i cieplnej łącznie).

System wsparcia będzie finansowany z opłaty kogeneracyjnej w ramach taryf operatorów systemów elektroenergetycznych. Oznacza to zmianę formuły finansowania w porównaniu z dotychczasowym systemem, w którym koszt finasowania ujęty był w cenie energii i niewidoczny dla odbiorców, na transparentne wyodrębnienie na rachunku osobnej opłaty dedykowanej na ten cel. W roku 2019 stawka opłaty kogeneracyjnej wyniesie 1,58 zł/MWh, co oznacza roczne obciążenie gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,95 zł – wielkość ta będzie wielokrotnie niższa od obecnie obowiązującego mechanizmu wsparcia opartego o system świadectw pochodzenia z kogeneracji, a w związku z tym będzie czynnikiem zmniejszającym koszty energii elektrycznej dla odbiorców.

Wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji umożliwiającego dalszy rozwój kogeneracji w Polsce spowoduje nie tylko poprawę jakości powietrza, ale i w znaczący sposób wpłynie zarówno na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego, jak i ciepła do odbiorców przyłączonych do systemów ciepłowniczych.

źródło: me.gov.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ