Czy warto inwestować w inteligentne rozwiązania sterowaniem bezprzewodowym domu?
Inteligentny dom – standard czy luksus? Gdzie leży granica między użytecznością a umiłowaniem nowoczesnych gadżetów? Sprawdzamy, czy warto inwestować w inteligentny dom.
Co to jest inteligentny dom?
Nazwa inteligentny dom może być nieco myląca dla przeciętnego użytkownika domu czy mieszkania. W rzeczywistości chodzi nie tyle o sam dom, co o system sterujący poszczególnymi układami, między innymi ogrzewaniem, oświetleniem, bramą czy domowymi multimediami. Dom lub mieszkanie wyposażone w taki system lub układ zintegrowanych systemów jest łatwiejszy w użytkowaniu i tańszy w eksploatacji. Choćby z tego powodu warto rozważyć montaż systemów noszących wspólną nazwę inteligentnego domu.
Przeczytaj: Sterowanie bezprzewodowe od Zamel – jakie produkty warto wybrać?
Co może zrobić dla nas inteligentny dom?
Najpopularniejszym systemem wykorzystywanym w inteligentnym domu jest monitoring. Zintegrowanie go z domową siecią WiFi pozwala na informowanie domowników o każdym nieoczekiwanym zdarzeniu typu obecność człowieka w pomieszczeniu, które powinno być puste, otwarte drzwi, wybita szyba itp. Równie często wykorzystuje się sterowanie ogrzewaniem i mowa tu nie tylko o automatycznym włączaniu i wyłączaniu zintegrowanym z termostatem, ale też możliwością zdalnego uruchamiania bądź wyłączania ogrzewania.
Z kolei zdalne sterowanie bramą pozwala np. wpuścić na teren posesji gości, podczas gdy domowników jeszcze nie ma w domu.
Inteligentne oświetlenie to rozwiązanie o dwojakim zastosowaniu. Z jednej strony światło samo włącza się i wyłącza w zależności od potrzeb (stosuje się tu czujniki ruchu i czujniki zmierzchowe), z drugiej sterowanie takim oświetleniem pozwala imitować obecność domowników, gdy dom stoi pusty.
To tylko niektóre z możliwości wykorzystania inteligentnego domu. Jest ich znacznie więcej (Sprawdź ofertę zamel.com).
Inteligentny dom – nie tylko oszczędność
Inteligentny dom to w wielu przypadkach po prostu wygoda. Zamiast wstawać z wygodnej kanapy, żeby zamknąć okno lub zasłonić rolety, można to zrobić za pomocą pilota. Podobnie można sterować telewizorem czy wieżą multimedialną. Za pomocą smartfona można uruchomić większość urządzeń kuchennych, a także pralkę. Przy odrobinie logistyki można sprawić, że obiad sam się ugotuje pod nieobecność domowników, a pranie będzie gotowe do powieszenia akurat na ich powrót. To drobiazgi, ale w czasach, gdy pracujemy coraz więcej i nie chcemy tracić czasu na prowadzenie domu, znacznie ułatwiają życie. Zdalne sterowanie roletami i klimatyzacją to wisienka na torcie. Tymi systemami można sterować choćby z sypialni.
System bezprzewodowy – dlaczego warto?
System bezprzewodowy opiera się o łączność radiową lub internetową. To rozwiązanie idealne przede wszystkim w już istniejących budynkach, w których pociągnięcie okablowania mogłoby być problematyczne. Montaż systemów bezprzewodowych jest łatwy, szybki i nie pociąga za sobą konieczności ingerencji w strukturę budynku.
Systemy bezprzewodowe poleca się także w domach i mieszkaniach wynajmowanych. W przypadku konieczności opuszczenia budynku można swój inteligentny dom zabrać ze sobą.
Systemy inteligentnego sterowania domem powoli stają się standardem. Dziś już nie stawia się pytania: „Czy instalować?”, lecz „Jaki system zainstalować?”. W tym kontekście instalacja systemu bezprzewodowego wydaje się tak samo oczywista, jak podłączenie domu do sieci internetowej.
Komentarze