Partner serwisu
23 października 2019

Wkrótce stanie w Polsce pierwszy dom z całkowicie solarnym dachem

Kategoria: Aktualności

Dach z paneli słonecznych zastąpi całe zapotrzebowanie na energię. Nadwyżkę można przeznaczyć na naładowanie samochodu elektrycznego lub ogrzewanie domu. SunRoof to dach solarny. Zamiast często stosowanych pojedynczych paneli, produkuje energię elektryczną, a przy tym całkowicie spełnia funkcję pokrycia dachowego. SunRoof jest też bardziej wydajny, niż dach podobnej wielkości zrobiony przez Teslę. W Polsce pierwszy budynek z solarnym dachem powstanie już na początku 2020 roku.

Wkrótce stanie w Polsce pierwszy dom z całkowicie solarnym dachem

– SunRoof buduje zintegrowane dachy z paneli słonecznych, czyli zamiast zwykłego materiału, którego się dzisiaj używa, mamy panele słoneczne, które generują prąd do naszego domu. Nie trzeba budować wszystkich warstw dachu, żeby później na dach kłaść panele. To panele stają się zewnętrzną warstwą dachu – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Lech Kaniuk z SunRoof.

Gonty słoneczne lub płytki słoneczne, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, naśladują wygląd zwykłych produktów dachowych. Zyskały na popularności, gdy Tesla wprowadziła swój dach solarny Solar Roof. Produkt zaprezentowany przez Elona Muska to szklana płytka słoneczna, która wykorzystuje druk hydrograficzny, aby nadać płytce wygląd przypominający łupek, dachówkę glinianą lub ciemny gont. Warstwa szklana zawiera żaluzje, które wpuszczają światło do płytki z góry.

– Mamy technologię do zbudowania dachu solarnego w taki sposób, że zastępujemy np. dachówki i od razu kładziemy szczelne panele fotowoltaiczne, które nie przeciekają i mogą być zewnętrzną warstwą naszego domu. Cała technologia, system montażowy są najbardziej innowacyjne w naszym systemie – mówi Lech Kaniuk.

Firm, które już wprowadziły, lub dopiero planują wypuścić na rynek panele fotowoltaiczne, trudno policzyć. Zdecydowana większość ma jednak w ofercie panele, które kładzie się na dach i w ten sposób czerpie energię solarną. Zamiennikiem całego dachu, podobnie jak Tesla, ma być produkt startupu Forward. SunRoof jest zaś nie tylko solarnym dachem, ale przy tym bardziej wydajnym, niż dach Tesli.

– 100 mkw. dachu może produkować około 15 tys. kWh. Przeciętny dom dzisiaj w Polsce zużywa około 5 tys. kWh, więc taki dach mógłby spokojnie zastąpić całe nasze zapotrzebowanie i jeszcze odkładać energię na to, żeby ładować nasz samochód elektryczny, albo żebyśmy mogli  ogrzewać nasz dom prądem, który sami generujemy – twierdzi ekspert.

SunRoof bazuje na takiej samej technologii, jak tradycyjnie stosowane panele i gonty fotowoltaiczne. Jest jednak znacznie tańszy, niż zwykłe panele, bo zastępuje dach. Koszty zwracają się w krótkim czasie. Koszt dachu szacuje się na 600 zł za mkw. Różnica między takim, a zwykłym dachem spłaca się w ciągu 2-4 lat.

– Dajemy gwarancję, że nasze panele będą produkować przynajmniej 90 proc. energii przez co najmniej 30 lat. To oznacza, że przez ten czas SunRoof spłaci nie tylko ten dach, ale bardzo prawdopodobnie także dużą część domu. Zwykłe dachy to tylko koszt – przekonuje Lech Kaniuk.

Pomysłów na to, jak wykorzystywać i magazynować zieloną energię nie brakuje. Startup w Szwajcarii, Energy Vault, wykorzystuje nadwyżkę energii elektrycznej zebranej w wietrzne dni do układania cegieł zautomatyzowanymi dźwigami, a odzyskuje energię kinetyczną, gdy cegły spadają na ziemię. Inne firmy magazynują energię elektryczną pompując wodę do zbiorników, aby później wykorzystać ją jako energię wodną.

Najczęściej stosuje się jednak fotowoltaikę. Obecnie w Polsce moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych szacuje się na 1007 MW (dane na 1 października). Według szacunków, moc mikroinstalacji fotowoltaicznych na koniec 2019 roku może wynieść już 800 MW z łącznej mocy instalacji fotowoltaicznych 1,3 GW.

– Jeśli zobaczymy jak wygląda nasza konsumpcja energii, jakie są trendy, to na pewno będziemy zwiększać konsumpcję. Po pierwsze, większy popyt na samochody hybrydowe albo elektryczne sprawia, że potrzebujemy więcej energii. Tymczasem ceny energii idą w górę. Także aspekty środowiskowe powodują, że musimy więcej energii produkować ze źródeł odnawialnych – mówi ekspert.

Solarne dachy SunRoof są już dostępne w kilku krajach europejskich. Wkrótce pierwszy budynek z takim dachem powstanie w Polsce.

– W Polsce prawdopodobnie zbudujemy pierwszy projekt na początku przyszłego roku i będzie to prawdopodobnie dach domu jednorodzinnego – zapowiada Lech Kaniuk.

Jan
2020-11-21
Co za brednie, że dach zwróci się w 4 lata. Mam 300m dachu i koszt położenia dachówki to około 50 tysięcy. Wg tego materiału solarny dach kosztowałby 180.
Marton
2020-12-23
nie bylbym taki sceptyczny, bo widac, że inwestorzy mają to całkiem obcykane, w koncu cos ludziom musza zaproponowac ;) w takim biznesie raczej nie ma miejsca na pomyłke, bo to odbije się na wiarygodnosci gdy ktoś wchodzi na rynek. dachy to koszt, a ten w wiekszej czesci splaci sie przeciez sam..
Krzysiek
2020-12-31
Panie Janie przede wszystkim powinien Pan spojrzeć ile zużywa Pan prądu rocznie i ile to Pana kosztuje. W tekście jest napisane że 100m2 produkuje rocznie ok 1,5 Mwh co kosztowało by Pana ok 10 tys rocznie, wiec z 300m2 produkował by się i Pana prąd za ok 30 tys rocznie, w tym wypadku 180 tys które kosztuje instalacja zwraca się po 6 latach czyli tyle ile mniej więcej normalne panele FV. Jeśli weźmie Pan pod uwagę w tradycyjnych panelach że pod nimi musi być jednak dach to robiąc kalkulację 180tys - 50 tys daje 130 tys, Wiec koszt samej fotowoltaiki bez budowy dach zwraca się po 4 latach i 4 miesiącach. Pytanie tylko czy potrzebna jest Panu aż taka ilość energii. Oczywiście bez magazynu energii, przy tak dużej mocy trzeba uwzględnić w obliczeniach że do sieci oddamy 30% energii, wiec już to tak różowo nie wygląda gdyż okres spłaty wydłuży się o 13 miesięcy, do 5 lat i 5 miesięcy. Technologia wygląda idealnie na małe domy do 100m2 lub domki letniskowe, z dachem 40-50m2 (połowa dachu po bardziej słonecznej stronie). Bo przy tradycyjnych panelach FV, na jedną rodzinę potrzeba paneli o powierzchni ok 25m2 ( uwzględnione 20%)
Marcin 7
2021-01-21
4 lata mieszczą się w podawanych przez producenta widełkach 5-7, więc też nie rozumiem problemu. Wiadomo wszystko zależy od domu, wstępnych funduszy,; Niemniej jeśli rzeczywiście dach z sunroof zwraca się de facto po nawet tych 7 latach to uważam to za strzał w dziesiątkę. A to są pocztki dopiero w Polsce, być może nowe udogodnienia za kilka lat spowodują jeszcze szybsze spłacenie?
Jing
2021-01-25
Dokładnie, producent informuje o tych widełkach do 7 lat, myślę, że nawet jakbyśmy "bezpiecznie" zakładali zwrot inwestycji do 10 lat to i tak jest to coś nad czym zdecydowanie warto się pochylić :) Nawet kilka tys oszczędności rocznie na prądzie. Poza tym, oszczędność jak oszczędność, a myślę ze ważnym jest też zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, i to znacznie. Inwestując w takie rzeczy na lata przyczyniamy się nie tylko sobie, ale też całemu środowisku.
tomson
2021-01-31
Prawda jest ze oszczędzić na tym można sporo, w perspektywie kilku lat bo instalacja wyprodukuje duzo więcej energii niz to ile jest potrzebne dzięki temu nie tylko zapewni energię dla domu ale pewnie i dla innych urządzeń jak samochód elektryczny etc
Mirek
2021-02-05
W wyliczeniach wzięto pod uwagę powierzchnię dachu pokrytą fotowoltaiką, a co z resztą dachu? Przeciętnie dach to 1,5 -- 1,6 powierzchni zabudowy. Załóżmy że połowę dachu od strony południowej pokryjemy dachówką solarną co jak znam życie nigdy nie jest możliwe bo przecież musimy ten dach jakoś obrobić. Jakie są koszty jego pokrycia dachówką, która nie będzie odróżniała się od fotowoltaicznych dachówek, ile kosztują imię elementy do wykończenia dachu, bo przecież nie uwierzę że reszta to groszowy wydatek. Proszę podać ile będzie kosztowało pokrycie dachu z wykończeniem ( bez wykończeń blachą czy innym materiałem i orynnowaniem ) o powierzchni 200m2 z czego 100m2 to dachówka solarna. Wtedy każdy będzie mógł porównać koszty i wyliczyć opłacalność inwestycji. Nie zdziwię się jak okaże się że zwykłe dachówki będą w cenie solarnych.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ