Partner serwisu
05 grudnia 2019

Koreańskie reaktory APR przyszłością polskiego sektora jądrowego?

Kategoria: Aktualności

Firma KHNP, lider światowego przemysłu jądrowego, zorganizowała w Warszawie konferencję na temat innowacyjnych reaktorów APR. Przedstawiciele biznesu i sektora energetycznego wzięli udział w rozmowach na temat przyszłości energetyki jądrowej. W szczególności skupili się na opracowanym przez KHNP reaktorze APR1400, który jako pierwszy "nieamerykański" reaktor uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC).

Koreańskie reaktory APR przyszłością polskiego sektora jądrowego?

Przyszłością sektora energetycznego jest energia atomowa. To konkluzja płynąca z Konferencji APR 2019 w Warszawie. Gospodarzami wydarzenia byli Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Korea Nuclear Association (KNA) oraz Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA) ze wsparciem Ambasady Republiki Korei w Polsce.

– Dostrzegamy jak szybko rozwija się Polska i jej gospodarka. Zauważamy również wysiłki na rzecz włączenia energii jądrowej do jej mixu energetycznego. Wiemy, że Polska jest coraz bardziej zainteresowana reaktorami jądrowymi i cieszymy się, że tak wielu polskich przedsiębiorców interesuje się tą dziedziną energetyki. Chcielibyśmy przybliżyć im zagadnienia związane z naszymi technologiami – powiedział przedstawiciel KHNP, Yong-Woo Yoon, wiceprezes i dyrektor KHNP w Europie. – To przyjemność organizować w Polsce kolejną już konferencję. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe. Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w polskim programie energetyki jądrowej.

KHNP, będące liderem rynku, posiada 24 elektrownie atomowe w Korei, zapewniające 29% energii elektrycznej w tym kraju. Firma jest w trakcie budowy 4 elektrowni jądrowych w kraju i za granicą.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) budowane są 4 bloki APR1400. Według planów do 2021 r. elektrownie jądrowe dostarczą 25% krajowego zapotrzebowania na energię. Prace budowlane w ZEA postępują zgodnie z harmonogramem, co jest niespotykane w branży tak podatnej na opóźnienia. Pierwszy blok w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powinien być gotowy do 2020 roku.

Konferencja APR 2019 poświęcona była koreańskim reaktorom APR oraz doświadczeniom KHNP w dziedzinie energetyki jądrowej.

– Wraz z kontynuacją prowadzonej przez Polskę polityki zmian w zakresie mixu energetycznego, zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, a także dalszego rozwoju gospodarczego, Korea jest gotowa do współpracy poprzez dzielenie się naszymi doświadczeniami w zakresie technologii energetyki jądrowej. Mamy nadzieję, że konferencja APR 2019 będzie początkiem naszej udanej współpracy w tej dziedzinie – powiedziała Mira Sun, Ambasador Republiki Korei w Polsce.

Wydarzenie podzielone zostało na cztery panele – tematem pierwszej sesji był program energetyki jądrowej w Polsce i Unii Europejskiej oraz niezależność Korei w sektorze energii atomowej. Dowodem niezależności jest fakt przekształcenia jakiego dokonała Korea - od importera technologii jądrowej do jednego z największych eksporterów w tej dziedzinie. Od 2009 r. Korea sprzedaje swoje rozwiązania w obszarze energetyki jądrowej na całym świecie.

Podczas kolejnej sesji przedstawiciele sektora mówili o charakterystyce projektowej reaktorów koreańskich oraz współpracy ze społecznościami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi. Opracowany przez KHNP reaktor APR1400 jest jednym z najbardziej innowacyjnych systemów na świecie i jednym z największych osiągnięć koreańskiej firmy. Jest to ewolucyjny reaktor wodny ciśnieniowy o mocy cieplnej 4000 MWth. W sierpniu 2019 r. uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (Nuclear

Regulatory Commission - NRC). Dwa lata wcześniej Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements - EUR) zatwierdziła reaktor APR1400. Dzięki temu spółka może dostarczyć reaktor jądrowy zgodny
z wymogami europejskimi. Koreański reaktor wyróżnia się najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji oraz konserwacji.

W trzecim panelu uczestniczyli Doosan Heavy Industries & Construction, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Daewoo&Doosan i KINGS. Tematyka dyskusji dotyczyła produkcji urządzeń dla elektrowni jądrowych, rozwoju kadr w sektorze jądrowym w Polsce oraz możliwości koreańskich firm w zakresie budowy elektrowni jądrowych. Ostatnia sesja koncentrowała się na koreańskiej technologii paliwa jądrowego, która jest stale rozwijana w ramach programów badawczo-rozwojowych. Głównym prelegentem był przedstawiciel KEPCO NF.

KHNP

KHNP jest liderem w dziedzinie energii jądrowej. To największa firma energetyczna i jedyny właściciel i operator elektrowni jądrowych w Korei Południowej. Ponad 40-letnie doświadczenie w budowie
i eksploatacji elektrowni jądrowych sprawia, że KHNP jest godnym zaufania partnerem.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ