Partner serwisu
16 grudnia 2019

Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce

Kategoria: Elektromobilność

Celem Ministerstwa Klimatu jest podnoszenie jakości życia Polaków. Czyste powietrze i zeroemisyjny transport to kluczowe czynniki sukcesu w tym procesie. Szansą na poprawę jakości powietrza, a także dynamiczny wzrost gospodarczy wielu sektorów, jest rozwój elektromobilności.

Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce

Szereg przeprowadzonych badań i analiz potwierdza, że problem zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w dużych miastach, spowodowany jest właśnie przez spaliny pojazdów. Dlatego niezbędne jest inwestowanie w transport nisko- i zeroemisyjny. Zadaniem Ministerstwa Klimatu jest upowszechnienie pojazdów elektrycznych oraz dalsza elektryfikacja transportu publicznego.

Warto zaznaczyć, że już teraz po polskich miastach jeździ kilkaset autobusów elektrycznych krajowej produkcji. Jednak pracujemy nad tym, żeby te ekologiczne formy transportu wyraźnie wzrastały.

Wsparcie dla rozwoju elektromobilności

Dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, następuje dynamiczna wymiana floty autobusowej w samorządach. Tę samą drogę musi przejść transport prywatny. Dlatego resort klimatu, zdecydował się na modyfikacje, przygotowanych wcześniej zasad wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które zapewnią dofinansowanie przy zakupie auta napędzanego energią elektryczną.

Minister klimatu Michał Kurtyka zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem tych działań jest przede wszystkim uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur. 

Zwolnienie dotacji z podatku dochodowego

Szczegółowa analiza dotychczasowych przepisów wskazała jednoznacznie, że należy zwolnić z podatku dochodowego, pochodzące z FNT, dotacje dla obywateli. Planowane zniesienie opodatkowania sprawi, że środki pochodzące z FNT zostaną w pełni wykorzystane na poprawę jakości środowiska, w którym żyjemy.

Branża samochodowa pozytywnie zareagowała na prace resortu nad rozwojem elektromobilności i nowymi przepisami. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że od elektromobilności nie ma odwrotu i zwiększają liczbę modeli dostępnych w swojej ofercie.

Oznacza to zatem, że samochody elektryczne będą sukcesywnie tanieć. Dzięki proponowanym zmianom w prawie oraz oferowanemu dofinansowaniu zakup pojazdu niskoemisyjnego jeszcze bardziej się opłaci. Skorzysta na tym nie tylko domowy budżet obywateli, ale również środowisko.

Nabór wniosków w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Premier Mateusz Morawieckim wielokrotnie zwracał uwagę, że rozwój elektromobilności w Polsce może być kołem zamachowym polskiej gospodarki i domeną sektora motoryzacyjnego. Dlatego też Ministerstwo Klimatu, ze względu na zainteresowanie obywateli, ich interes ekonomiczny oraz kwestie środowiskowe, traktuje wdrożenie nowych przepisów w sposób priorytetowy.

Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW na zakup samochodów elektrycznych planowane jest na I kwartał 2020 r., po przeprowadzeniu niezbędnych zmian w prawie podatkowym.

źródło: gov.pl
Jacek
2019-12-21
Według mnie to dopiero początek dobrej drogi na elektromobilność. Start tak czy inaczej mamy niezły bo stacji ładowania greenway'a mamy juz grubo ponad 100 rozrzuconych po całym kraju, do tego za chwile beda ultraszybkie ładowarki. No i dużo wniosą tez dopłaty, na które zaciera rece sporo kierowców
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ