Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie - jak to działa
Z pewnością słyszałeś dość popularną w Polsce opinie, że panele fotowoltaiczne nie działają w zimie. Prawda jest jednak inna. O tym, jak funkcjonują baterie słoneczne, kiedy temperatura spada poniżej, zera dowiesz się z naszego tekstu.
Jak właściwie działają ogniwa fotowoltaiczne?
Pierwszą, podstawową rzeczą, którą należy wyjaśnić już na wstępie, jest sposób, w jaki działają panele słoneczne. Produkują one energię tylko wtedy, kiedy do umieszczonych na zewnątrz krzemowych płytek, docierają promienie słoneczne. Wtedy to jednostka światła w postaci fotonu jest wybijana i zmuszana do ruchu. To właśnie on odpowiada za przepływ prądu elektrycznego. Zastosowane do produkcji ogniw fotowoltaicznych złącza półprzewodnikowe pozwalają na przekształcenie powstałej w ten sposób energii świetlanej w prąd elektryczny.
Jak widzimy, wszystko to nie ma nic wspólnego popularną opinią, że baterie słoneczne związane są bezpośrednio z pochodzącym od słońca ciepłem. Zasada funkcjonowania paneli słonecznych uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia. Czy ogniwa fotowoltaiczne będą dla Ciebie opłacalne? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://fotowoltaikaonline.pl. Na stronie znajdują się wszystkie niezbędne informacje, ranking producentów oraz formularz dzięki, któremu w kilka chwil otrzymasz wycenę od firm w okolicy, które zajmują się fotowoltaiką.
Co z okresem zimowym?
Cała instalacja, na którą składają się ogniwa fotowoltaiczne oraz zmieniający prąd stały na prąd zmienny inwerter, przeznaczona jest do użytku całorocznego. Niskie temperatury występujące w naszym kraju nie mają żadnego wpływu na zmniejszenie zysków płynących z przydomowej instalacji. Warto nawet zaznaczyć, że mogą one pozytywnie oddziaływać na ilość prądu produkowanego przez ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne lepiej pracują w warunkach dużego natężenia promieni słonecznych, niż wtedy, gdy na zewnątrz panuje susza lub upał. Wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania się całej instalacji.
W mroźne dni często występują mniejsze drgania sieci, a sam ruch elektronów jest bardziej uporządkowany, co daje pożądany przez nas rezultat w postaci braków spadków napięcia.
Złe warunki atmosferyczne - kiedy ogniwa fotowoltaiczne nie będą pracować
Oczywiste jest chyba fakt, że baterie słoneczne nie działają w nocy. Nie docierają do nich wtedy żadne promienie słoneczne i jest to czas, w którym możemy korzystać z wyprodukowanej za dnia energii elektrycznej. Kolejną przeszkodą jest mgła oraz duży stopień zachmurzenia. Ostatnią barierą jest zalegająca na panelach słonecznych spora warstwa śniegu. Należy zadbać, aby umieszczona na dachu naszego domu instalacja znajdowała się pod odpowiednim kątem, nie tylko ze względu na ułożenie Słońca na nieboskłonie, ale także z powodu warstwy białego puchu, który w grudniu lub styczniu może utrudnić nam czerpanie energii z naturalnego źródła i utrudnić prawidłową wentylację.
Przykład krajów takich jak Niemcy pokazuje, że z odnawialnych źródeł energii można korzystać przez cały rok. Mimo że większość producentów przedstawia wyniki swoich ogniw fotowoltaicznych w warunkach ok. 20-25 stopi Celsjusza, to równie dobrze pracują one także zimą lub jesienią.
Komentarze