Partner serwisu
27 marca 2020

Baltic Pipe: 83 km gazociągu łączącego gotowe do budowy

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM uzyskał kolejne trzy decyzje umożliwiające budowę gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym. Pozwolenia wojewody zachodniopomorskiego dotyczą odcinków gazociągów na trasie Niechorze – Płoty – Goleniów. Dzięki nim spółka może przystępować do prac budowlanych.

Baltic Pipe: 83 km gazociągu łączącego gotowe do budowy

Pierwsze z pozwoleń wojewody zachodniopomorskiego dotyczy 42 km odcinka od Węzła Płoty do Tłoczni Goleniów, drugie 36,5 km odcinka z Terminala Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty. Trzecia decyzja dotyczy 4,5 km odcinka z Niechorza do Terminala Odbiorczego w Konarzewie. Budowane gazociągi będą miały średnicę DN 900 oraz DN 1000. GAZ-SYSTEM uzyskał także w tym roku pozwolenie na budowę wszystkich obiektów naziemnych na trasie tej inwestycji. Do kompletu pozwoleń dotyczących budowy lądowej części gazociągu Baltic Pipe w Polsce brakuje jedynie decyzji na około 90 metrów gazociągu od „pierwszego suchego spawu” do Niechorza. Sprawna realizacja kolejnych etapów jest możliwa dzięki zaangażowaniu wojewody zachodniopomorskiego – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie przebiegać następująco:

  • odcinek gazociągu DN 900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do Zespołu Zaworowego zlokalizowanego w m. Niechorze wraz z zespołem zaworowym,
  • odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego Niechorze do Terminalu Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo – gm. Rewal, Trzebiatów, Karnice,
  • odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty – gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty,
  • odcinek gazociągu DN 1000 relacji Płoty-Goleniów – gm. Płoty, Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo.

Inwestycja jest częścią Projektu Baltic Pipe, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. W wyniku realizacji tej części inwestycji nastąpi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym poprzez budowę gazociągów: Niechorze – Płoty - Goleniów i Goleniów-Lwówek, tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie i  Odolanowie.

Gazociągi i infrastruktura towarzysząca dla wszystkich etapów Baltic Pipe, ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji będzie realizowana na podstawie tzw. „specustawy gazowej”.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ