Sun Investment Group wciąż zatrudnia i rozwija się podczas epidemii COVID-19
Podczas gdy połowa pracowników w Polsce martwi się utratą pracy lub brakiem wynagrodzenia, sektor energii odnawialnej wykazuje mniejsze oznaki spowolnienia. Litewsko-polska firma Sun Investment Group utrzymuje szybki rozwój w stale wzrastającym sektorze, który nie zwalnia tempa pomimo trwającego kryzysu.

W ciągu ostatniego roku firma Sun Investment Group (SIG) powiększyła się o 300 procent - z 25 profesjonalistów zajmujących się energią słoneczną do 97 pracowników. Mimo kryzysu COVID-19 firma nadal prowadzi swoje działania w Polsce (Gliwce, Warszawa) oraz w Wilnie na Litwie. Spółka buduje również biuro we Włoszech i planuje dalszy rozwój w celu eksploatowania niewykorzystanego potencjału rynkowego w Europie.
Ostatnie wydarzenia zatrzymały nagle wiele sektorów biznesowych, Miłosz Laska Head of People Operations, twierdzi jednak, że sektor energii odnawialnej nie zwalnia tempa ze względu na strategiczne znaczenie inwestowania w rozwiązania w zakresie zielonej energii. W odpowiedzi na tę sytuację firma zastosowała strategię pracy online i wciąż, w trybie zdalnym, zatrudnia ekspertów zarówno w Polsce, jak i na Litwie.
– Rozwiązania w zakresie energii odnawialnej są inwestycjami długoterminowymi, dlatego pomimo trudnej sytuacji i wahań na rynku, musieliśmy szybko reagować na zmieniającą się sytuację, aby zapewnić płynną kontynuację działań. Od okazjonalnej pracy z domu przeszliśmy do w pełni zdalnych metod współpracy online. Dostosowaliśmy się do sytuacji zmieniając nasze procedury zatrudniania i ponownie oceniając priorytety firmy – powiedział Laska.
W ciągu ponad 3 lat aktywnej działalności w Polsce SIG rozwinęła ponad 132 MW zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie ma ponad 650 MW projektów w trakcie realizacji. Zespół SIG składa się z ekspertów specjalizujących się w opracowywaniu projektów, strukturyzacji finansowej, prawie, EPCM, O&M, a także zarządzaniu aktywami. Według Miłosza Laska tak szeroki zakres działalności i szybki rozwój personelu wymagają zwięzłego, strategicznego podejścia nie tylko do zatrudniania, ale również motywowania pracowników zarówno normalnie, jak i podczas pandemii.
– Kiedy zaczynaliśmy działać w Polsce, rynek energii słonecznej był niewielki, co oznacza, że SIG rozwija się wraz z sektorem. Obecnie firmy, które chcą konkurować na rynku, walczą również o specjalistów z doświadczeniem w projektach solarnych - sytuacja nie zmieniła się podczas kryzysu – skomentował Laska.
Ponieważ rynek pracy w Polsce i na Litwie dla doświadczonych specjalistów z branży solarnej jest stosunkowo ograniczony i bardzo konkurencyjny - nie więcej niż 400 ekspertów w każdym kraju - firma musiała opracować skuteczne strategie zatrudnienia.
– Przy zatrudnianiu skupiamy się zarówno na profesjonalistach z długim stażem, jak i młodych talentach, osobach które mogą uczyć się od doświadczonych kolegów. Generalnie wiąże się to z ideą „globalnego wzrostu w organizacji” – powiedział Laska. – Staramy się zachować jak największą przejrzystość, a także skupić się na nadchodzących pokoleniach (na rynku pracy) poprzez zindywidualizowanie procedur rekrutacyjnych i zapewnienie możliwości rozwoju. Z pewnością trudniej jest to zakomunikować podczas wdrażania online, ale staramy się jak najlepiej.
Komentarze