Partner serwisu
09 września 2020

Ekologiczne materiały są istotne dla inwestycji budowlanej. Rozmowa o betonie zeroCO2 z prezesem ENERGO home

Kategoria: Aktualności

Lafarge jako pierwsza firma budowlana w Polsce wprowadziła na rynek beton zeroemisyjny i niskoemisyjny. W warszawskiej dzielnicy Włochy powstała inwestycja z wykorzystaniem betonu zero CO2. O zaletach tego rozwiązania rozmawiamy z Dawidem Krzosek, Prezesem firmy ENERGO home, generalnym wykonawcą pierwszego ekologicznego domu.

Ekologiczne materiały są istotne dla inwestycji budowlanej. Rozmowa o betonie zeroCO2 z prezesem ENERGO home

Rynek budowlany potrzebuje nowoczesnych, efektywnych i zrównoważonych rozwiązań, a Lafarge chce sprostać tym potrzebom. Jako innowacyjna firma proponujemy klientom rozwiązania, które są zgodne z duchem efektywnego i zrównoważonego budownictwa. Naszą ambicją jest zmniejszenie śladu węglowego produktów (od lat 90. udało nam się obniżyć emisję w produkcji cementu i betonu o 40%), dlatego w naszym portfolio kluczowym produktem stał się beton zeroemisyjny pozwalający obniżyć ślad węglowy o 48%. Więcej informacji o betonie: Beton zeroemisyjny

Pierwszy ekologiczny dom z betonu zeroCO2 Lafarge

Beton zeroemisyjny Lafarge może być stosowany wszędzie tam, gdzie obecnie wykorzystywany jest beton towarowy, może być też używany do wytwarzania prefabrykatów betonowych oraz żelbetowych, a także elementów małej architektury. Jako że jest to produkt nowy i innowacyjny, klientom zapewniamy kompleksowe doradztwo techniczne i na bieżąco pomagamy w rozwiązywaniu ich problemów. Za to między innymi zostaliśmy docenieni podczas realizacji pierwszej inwestycji z wykorzystaniem betonu zero CO2, która powstała w warszawskich Włochach.

Energooszczędny dom-bliźniak to pierwsza inwestycja w Polsce, której celem na etapie projektowania i realizacji była redukcja CO2. Do budowy użyto 160 m3 betonu zeroemisyjnego, który posłużył do postawienia całego szkieletu budynku od fundamentów, przez słupy, nadproża, aż po stropodachy.


O tym, dlaczego wybór zrównoważonych materiałów jest istotny dla inwestycji budowlanej, zapytaliśmy Dawida Krzosek, Prezesa firmy ENERGO home, która była generalnym wykonawcą ekologicznego domu z wykorzystaniem pierwszego betonu zeroemisyjnego od Lafarge w Polsce

Dlaczego Energohome zdecydowało się na wykorzystanie betonu zeroemisyjnego?

Od początku swojej działalności stawiamy na zrównoważone rozwiązania w budownictwie. Już sama nazwa firmy nawiązuje do rozwiązań energooszczędnych, które są motywem przewodnim naszej działalności. Ważna jest tutaj ochrona środowiska, ale również i realne oszczędności dla klientów podczas eksploatacji inwestycji. Jeśli mamy szansę na niwelowanie naszego wpływu na środowisko, które jest wspólnym dobrem nas wszystkich, to staramy się działać, a nie tylko o tym mówić. 

Jakie korzyści dla inwestycji niesie za sobą wykorzystania takiego betonu?

To przede wszystkim korzyści dla środowiska. Emisja CO2 wynikająca z działalności człowieka coraz mocniej wpływa na zmiany klimatyczne. Jako społeczeństwo mamy więc coraz większą świadomość, że musimy wziąć odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że sama budowa domu wiąże się z emisją CO2. Dlatego dzięki zastosowaniu betonu Lafarge zeroCO2 dokładamy swoją „cegiełkę” do budowy lepszego jutra.

Co oprócz kosztu jest dla Państwa istotne przy wyborze danego materiału?

Dużą wagę przykładamy do jakości materiałów. Korzystamy tylko z materiałów od sprawdzonych i rzetelnych dostawców, którzy są liderami w swoich branżach. Lafarge to nasz stały partner, który dostarcza nowe rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. 

Czy planowana jest kolejna inwestycja z użyciem betonu „0”?

Tak, właśnie rozpoczęliśmy własną inwestycję o nazwie WILLE BLIŻEJ. Jest to kompleks nowoczesnych domów w podwarszawskim Józefosławiu. Domy będą realizowane w technologii energooszczędnej, dlatego beton zeroemisyjny doskonale wpisuje się w ten projekt. 

Jak ocenia Pan przyszłość zrównoważonego budownictwa na polskim rynku?

Myślę, że nie można już mówić o żadnej branży bez uwzględnienia zrównoważonego rozwoju. W ostatnim czasie widzimy, że to już nie są tylko hasła, a przechodzimy w fazę realnych działań i ten trend będzie już tylko przyspieszał. Oczywiście pewną barierą będą koszty, ale ochrona naszego środowiska również kosztuje, a nas nie stać na to, by wciąż było ono degradowane. 

źródło: https://www.lafarge.pl/rozmowa-o-betonie-zeroco2-z-prezesem-
fot. https://www.lafarge.pl/rozmowa-o-betonie-zeroco2-z-prezesem-
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ