Partner serwisu

Nie tylko z Rosji…

Kategoria: Elektroenergetyka

dr hab. Jan Chadam

prezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
 
W 2013 roku GAZ-SYSTEM S.A. mocno zaangażował się w rozbudowę aktywów. Dzisiaj spółka jest jednym z największych inwestorów na polskim rynku. Wiele, spośród kluczowych przedsięwzięć, jest już na finiszu. Dzięki nim poprawi się bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i otworzą się możliwości importu gazu z innych rynków niż rosyjski.

Nie tylko z Rosji…

Pierwszą z inicjatyw regionalnych, która uzyskała status PCI, są gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Na zachodnią nitkę Korytarza Północ-Południe składać się będą m.in. gazociągi: Lwówek- Odolanów, Czeszów- Wierzchowice, Czeszów- Kiełczów, Zdzieszowice- Wrocław, Zdzieszowice- Kędzierzyn, Tworóg- Tworzeń, Tworóg- Kędzierzyn, Pogórska Wola- Tworzeń, Strachocina- Pogórska Wola, a także rozbudowana tłocznia w Odolanowie oraz interkonektor Polska- Czechy. Wschodnią nitkę korytarza Północ-Południe tworzyć będą natomiast połączenia: Rembelszczyzna-Wola Karczewska, Wola Karczewska-Wronów, Rozwadów-Końskowola- Wronów, Jarosław- Rozwadów, Hermanowice- Jarosław, Hermanowice-Strachocina, węzeł Wronów, jak również rozbudowana tłocznia na Rembelszczyźnie i interkonektor Polska-Słowacja. 

 
Drugą priorytetową inicjatywą spółki o statusie PCI jest „Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu” (BEMIP), obejmujący połączenie międzysystemowe Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz punktów wejścia na gazociągu jamalskim we Lwówku i Włocławku. 
 
Komisja Europejska potwierdziła zasadność pomocy publicznej dla powyższych przedsięwzięć GAZ-SYSTEMU  S.A., co dla naszej spółki – finansującej obecnie z funduszy Unii Europejskiej do 30% wydatków inwestycyjnych – ma bardzo duże znaczenie.
 
fot.: Gaz-System S.A.
 
Cały materiał znajdą Państwo w „Energetyce Cieplnej i Zawodowej” nr 9/2013.
  
 
 

Cały artykuł przeczytają Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 9/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 
Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną
 
 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ