Wiceminister Ireneusz Zyska na Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE Power
Transformacja polskiego sektora energetycznego, jej finansowanie oraz konsekwencje społeczne, były głównymi kwestiami poruszanymi przez wiceministra klimatu i środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyskę podczas Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE Power. Wydarzenie odbyło się w dniach 16-17 listopada 2020 r.
Dyskusje o procesie transformacji polskiej energetyki
Jak zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. OZE, transformacja jest nieodzownym elementem nowoczesnego sektora energii i wzmacniania konkurencyjności polskiej gospodarki.
– Transformacja zapewni impuls, z którym wiązać się będzie utworzenie wielu nowych miejsc pracy w branżach o wysokim potencjalne, w zwłaszcza związanych z OZE, elektromobilnością, infrastrukturą sieciową czy termomodernizacją budynków – powiedział.
Wiceminister Ireneusz Zyska podkreślił, że resort klimatu i środowiska podejmuje zdecydowane działania w obszarze rozwoju nowych źródeł OZE w Polsce. Zwrócił również uwagę na dynamicznie rozwijający się sektor PV, który wyprzedził wcześniej założone cele.
– Mamy do czynienia z bezprecedensowym tempem rozwoju odnawialnych źródeł energii, głównie fotowoltaiki. Przyczyniły się do tego programy wsparcia oferowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” . Tylko rok od uruchomienia programu „Mój Prąd” złożono ponad 200 tys. wniosków o dofinansowanie na projekty o łącznej mocy ok. 1 200 MW – wyjaśnił.
W kierunku ekologicznej elektroenergetyki
Podczas panelu "Realizacja wspólnego celu "zazielenienia" elektroenergetyki” wiceminister Zyska podkreślił, że rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) jest przede wszystkim jednym z priorytetów transformacji energetyczno-klimatycznej Polski. Jak zaznaczył, współpraca na rzecz rozwoju farm wiatrowych także wpisuje się w oczekiwania związane z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz zwiększeniem udziału OZE związanym z polityką klimatyczną.
– Rozwój kompetencji na rynku morskiej energetyki wiatrowej stwarza szansę dla polskiego przemysłu. To przede wszystkim wzrost zatrudnienia, nowa gałąź przemysłu i wzrost dochodów budżetowych – podkreślił pełnomocnik rządu ds. OZE. – Realizacja projektów morskich farm wiatrowych to inwestycje warte ok. 130 mld zł. Zależy nam, aby Polscy przedsiębiorcy i gospodarka uzyskali jak najwięcej korzyści. To szansa cywilizacyjna. Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju offshore wind. Polska ma potencjał, który należy wykorzystać – dodał.
W trakcie swojego wystąpienia wiceminister Zyska wskazał, że priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest dalsza realizacja projektów strategicznych współfinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej, takich jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”.
– Programy oferowane przez resort klimatu i środowiska stanowią kompleksowy wachlarz instrumentów dedykowanych wsparciu rozwoju energetyki odnawialnej. Ich dalsza realizacja jest silnym impulsem dla rozwoju energetyki prosumenckiej i znacząco wpływa na spełnienie międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej – powiedział wiceminister klimatu i środowiska.
Komentarze