Wchodzi w życie zmiana rozporządzenia taryfowego
Od 1 grudnia wchodzą w życie przepisy, na mocy których ulegną zmianie zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie za energię elektryczną. Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania, istotne dla funkcjonowania całego sektora elektroenergetycznego w Polsce.
19 listopada br. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Co zmienia się w rozporządzeniu taryfowym?
Nowelizacja rozporządzenia taryfowego dotyczy, przede wszystkim, wsparcia elektromobilności oraz utworzenia tzw. konta regulacyjnego.
W praktyce oznacza to, że:
- wprowadzone zostają rozwiązania pozwalające na tworzenie grup taryfowych dla podmiotów prowadzących ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Podmioty, rozliczane zgodnie z wprowadzaną taryfą, zapłacą mniej z tytułu składnika stałego stawki sieciowej. Poniosą natomiast wyższe koszty z tytułu składnika zmiennego stawki sieciowej. Regulacja ta ma na celu wsparcie podmiotów prowadzących stacje ładowania, które u progu rozwoju elektromobilności, przy małej flocie samochodów elektrycznych w Polsce i niewielkim stopniu wykorzystania stacji, są aktualnie zmuszone do ponoszenia znacznych opłat na rzecz przedsiębiorstw energetycznych;
- konto regulacyjne zagwarantuje dodatkowe środki na inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznej oraz integrację OZE z krajowym systemem elektroenergetycznym. Instrument ten pozwali bowiem na wyrównywanie różnic w taryfach operatorów systemów elektroenergetycznych w osiąganych faktycznie przychodach tych operatorów w stosunku do planowanych przychodów wynikających z zatwierdzanych dla nich taryf. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w dobie pandemii COVID-19, gdy z powodu spadku wolumenu dostarczonej energii, rzeczywiste przychody operatorów w 2020 r. będą niższe od planowanych. Należy zaznaczyć, że spadek przychodów operatorów może mieć niekorzystny wpływ na prowadzone przez nich niezbędne inwestycje w sieć elektroenergetyczną. W przyszłości, mechanizm ten będzie korzystny także dla odbiorców energii elektrycznej - pozwoli obniżyć cenę energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w sytuacji gdy rzeczywiste przychody operatorów będą wyższe od planowanych.
Komentarze