Partner serwisu
15 grudnia 2020

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Kategoria: Aktualności

– Należy zintensyfikować prace nad koncepcją zmian strukturalnych w energetyce. Skłaniać do tego powinny nowe wyzwania wynikające z przyjęcia znacznie bardziej ambitnych planów redukcji emisji CO2  – mówi dr Janusz Steinhoff, minister gospodarki w Gabinecie Cieni BCC, b. wicepremier i minister gospodarki. – Przyjęty na ostatnim posiedzeniu  Rady UE poziom redukcji (55% w stosunku do 1990 r.), którego nieuchronną konsekwencją będzie wzrost kosztów emisji z ok. 30 euro/tonę do 44-60 euro/tonę w 2030 roku, spowoduje iż w najbliższym czasie polskie elektrownie emitujące średnio ok. 0,95 t CO2/MWh w większości staną się trwale nierentowne – podkreśla były wicepremier. Jego zdaniem, restrukturyzacja sektora wytwarzania elektroenergetyki powinna być skorelowana z redukcją potencjału wydobywczego  w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego.

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Minister gospodarki w Gabinecie Cieni BCC pozytywnie ocenia opracowanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektu ustawy o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej i przekazanie jej do Sejmu. – Przyjęcie tej ustawy przez Sejm otworzy możliwość, zgodnie z regulacjami UE, udzielenia pomocy publicznej inwestycjom w farmy wiatrowe zlokalizowane w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku. Planowana sumaryczna moc zainstalowanych mocy wytwórczych w tych instalacjach to 5,9 GW – podkreśla.

Dodaje również, że należy kontynuować funkcjonujący program wsparcia prosumenckich inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. – Program ten okazał się wyjątkowo skuteczny – dynamika przyrostu nowych mocy wytwórczych w tych instalacjach była wysoka – w efekcie sumaryczna moc zainstalowanych w naszym kraju źródeł fotowoltaicznych przekroczyła 3 GW – wyjaśnia dr Janusz Steinhoff.

źródło: Informacja prasowa
ErgoSum
2020-12-15
Pan b.minister nie wie jakie kłopoty systemowe wyrządza te 3 GW w sieciach dystrybucyjnych nie gotowych do obsługi PV. Jest zjawisko napięcia wyższego na końcach linii nn, którego nie ma czym zregulować do poziomu napięcia znamionowego. Energia płynie w odwrotną stronę, co "ogłupia" auytomatyke zabezpieczeniową nastawioną na kierunek przepływu energii do odbiorcy. Będą awarie i zniszczenia sprzętów domowych przy napięciu powyżej 250V, to pewne.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ